• ● ПОЧЕТНА
  • ● КОНТАКТИ
  • ● ПОЧЕТНА
  • ● КОНТАКТИ
Изложба слика и цртежа Јавора Рашајског
2023/03/20


Изложба слика и цртежа Јавора Рашајског биће отворена у среду, 22 марта у 19 часова, у галерији Народног музеја Панчево. Јавор Рашајски рођен је у Вршцу 1946. године. Академију за ликовне уметности завршио је у Београду 1975. године у класи професора Зорана Петровића. Цртање је учио код професора Александра Луковића, а цртеж је специјализирао на постдипломским студијама код проф. Зорана Петровића. Активно излаже од 1982. године., учествовао је на бројним заједничким изложбама УЛУСА-а уз 40-ак самосталних изложби. Урадио је или илустровао преко осамдесет књига, од којих су шест ауторских из области орнитологије. Из исте области има преко двадесет научних радова. "Када се нађете пред неким цртежом или сликом Јавора Рашајског, свеједно да ли је то на изложби, у каталогу или књизи, доживите пријатни шок и осетите се као да сте у неком паралелном свету данашње уметности. Рашајски је сам по себи својствен и као да је неки пут одвојен од осталог уметничког окружења. И питате се да ли је он дошао из прошлости или антицпира неку будућност. Он је на себи својствен начин тврдоглав, јер као да се труди да не прати токове који су данас у савременом сликарству, већ иде путем који је сам изабрао, путем слављења истинске уметности. То је увек најбољи начин да се буде сигуран у путовању" - Душан Белча 2023.
Отварање изложбе слика и скулптура аутора Јована Пантића АПСОЛУТ II
2023/01/31


Среда 01. фебруар у 19 часова Галерија Народног музеја Панчево Радови који ће публика бити у прилици да погледа, представљају вишегодишњи стваралачки подухват Јована Пантића, афирмисаног ликовног уметника и експерта за конзервацију слика. Јован Пантић, рођен је 1950. године у Ваљеву, основне студије на Факултету ликовних уметности у Београду завршио је 1976. године, а звање магистра уметности 1982. стекао је на Факултету примењених уметности у Београду из области конзервације слика. Пост специјализацију завршио је 1992. године у Копенхагену. Од 1983 до 2015. године је радио је у Народном музеју у Београду. Предавао је конзервацију слика на Факултету примењених уметности у Београду и на Академији СПЦ за уметности и консервацију у Београду. Добитник је бројних награда и признања из области заштите културних добара.
Групна изложба радова из радионице Љиљане Ривић - Оживели снови
2023/01/24


Четвртак 26. јануар у 19 часова После успешних изложби у галерији Сингидунум и Кући Ђуре Јакшића у Крагујевцу групна изложба радова Оживели снови из атељеа Љиљане Ривић гостује и у Народном Музеју Панчево. На изложби ће бити представљени радови двадесет и три аутора у техници мозаика који су настали у претходних пар година на радионицама мозаика у атељеу Љиљане Ривић. На мозаицима који су рађени од природног камена и стаклене венецијанске пасте, представљени сакрални али и профани мотиви Љиљана Ривић рођена је у Београду 1976.године. Дипломирала је на Академији СПЦ за уметност и конзервацију у класи професора Зорана Михаиловића 2005.године на зидном сликарству. Мастер студије завршава 2012. године на истом факултету у класи Зорана Михаиловића. Њени мозаици се могу видети у многим сакралним објектима Србије и Црне Горе, а првих сто квадрата мозаика у Крипти Храма Светог Саве извела је са својом екипом мозаичара. Поред сакралних мозаика,жизразава се и кроз своју поетику света од измишљене јаве где камен приближава боји и слика са њим. Члан је УЛУПУДС-а од 2009.годне. Живи и ради у Београду и Новом Саду.
ПАНЧЕВАЧКИ АЛМАНАХ 02
2023/01/23


Промоција, среда 25. јануар у 19 часова, Народни музеј Панчево, Свечана сала „Где год да се налазите, када будете отворили ову књигу, бићете у Панчеву. Присетите се, откривајте, истражите, пронађите се, будите град“ – тако гласи гесло ове јединствене монографије у наставцима о Панчеву. Кроз занимљиве текстове и фотографије, Удружење грађана „Зелени лав“ показује дух банатске вароши у публикацији која је објављена уз подршку града Панчева. Поред осталог, ту су текстови Васе Павковића, Мирослава Жужића, Јасмине Топић, Милоша Николића, као и фотографије Дејана Гаћеше, Радована Ђерића, Горана Николића, те радови Ларисе Ацков, Александра Алимпића, Саше Ракезића и других. Естеске податке, чињенице и наратив у књигу је уобличио Зоран Пеневски, писац, сценариста и преводилац. Први број је добио награду УЛУПУДС-а на 63. Међународном београдском сајму књига 2018. године, када је речено да је ова „публикација која се обраћа емоцијама сваког ко ову књигу узме у руке и која свог читаоца позива на крстарење овим градом указујући му на велика и мала ликовна и емотивна изненађења која се у њему крију“.


Предавање: Растегљива деценија, ликовни живот у Панчеву 60’
2022/12/13


О ПАНЧЕВУ НА РАСКРШЋУ 60-ИХ
2022/12/01


У ПЕТАК , 2. ДЕЦЕМБРА, ОД 19 ЧАСОВА Треће тематско вече у оквиру изложбе "ДИСКОТЕКА У КУЋИ ЈЕДНОГ МИНИСТРА – КРАТКА ИСТОРИЈА 60" одржаће се у панчевачком Народном музеју са почетком у 19 сати. Изложба је реализована у сарадњи са Домом Јеврема Грујића, а до сада су тематске вечери водили Лазар Шећеровић и Петар Јањатовић. Кроз Панчево 60-их и почетком 70-их води вас етнолог Никола Влајић. Он ће кроз сопствена сећања на овај узбудљиви период, на себи својствен начин, указати на историјско-етнографске моменте и дешавања који су свој одраз нашли у материјалној и духовној култури становника нашег града.
Ploče koje su rušile zidove
2022/11/18


U oviru izložbe Diskoteka u kući jednog ministra, održaće se još jedna tibinoa. gost ovoga puta je novinar Petar Jnjatović, a tema je muzika šezdesetih 18. petak u 19h dobrodošli
Povratak u 60’ sa Lazarom Šećerom
2022/11/10


Četvrtak 10. novembar 18 časova Narodni muzej Pančevo „Povratak u 60-te sa Lazom Šećerom“ Sutra u četvrtak 10. novembra od 18 časova, u saradnji sa Domom Jevrema Grujića, organizovali smo prvo od niza tematskih večeri u sklopu izložbe „Diskoteka u kući jednog ministra – Kratka istorija 60-ih“. Posetioce će kroz izložbu voditi niko drugi do potomak ministra Jevrema Grujića, jedan od osnivača diskoteke te 1967. godine i čovek po kome je prva diskoteka i dobila ime, „Kod Laze Šećera“, neponovljivi gospodin Lazar Šećerović. Spremite zvoncare, majce sa cvetnim dezenima, uske kravate, obuću za ples i spremite se za povratak u 60-te, kroz priču o jedinoj diskoteci u ovom delu sveta, o muzici, umetnosti, ličnostima koje su posećivale diskoteku, problemima koji su nastajali sa tadašnjim komunističkim establišmentom i konačno zatvaranju diskoteke. Lazar Šećerović evocira uspomene na jedan od najbujnijih perioda naše istorije: “ Lude 60-te! Ljudi su se oporavili od rata, Evropa uživa u ekonomskom bumu, a u Jugoslaviji komunizam počinje da popušta svoje krute i okrutne stege. Sve buja: ekonomija, naročito kultura, društveni život, turizam! Beograd doživljava malu renesansu. Gostuju mnogobrojne inostrane pozorišne i baletske trupe, dolaze najčuveniji dirigenti, operske zvezde, pisci, filozofi, reditelji, glumci. Igraju se komadi najčuvenijjih francuskih, engleskih, italijanskih, američkih pisaca i to odmah posle Pariza, Londona, Rima, Njujorka, sve stiže u Beograd… I najzad naša diskoteka! Prva, jedina, kultna! Jedina od Trsta do Vladivostoka. Beograd ludi za diskotekom, a dežurni drugovi besne od zavisti. Mi se na to ne osvrćemo, već pravimo prava mala čuda. Lansiramo pop-art u Beogradu i Jugoslaviji, pravimo hepeninge i prve performance, izložbe mladih slikara koji ne mogu da plate galerije, dozvoljavamo rok bendovima tzv. “Visovima”, vokalno instrumentalnim sastavima, da vežbaju kod nas jer im niko drugi zbog buke to ne dozvoljava.” Dobrodošli!


Представљање модела Панчевачке тврђаве из 1720.
2022/11/10


Народни музеј Панчево, с поносом Вас позива на Промоцију модела Панчевачке тврђаве из 1720. Четвртак 10. новембар у 13 часова, Свечана сала У склопу обележавања Дана Града Панчева, Народни музеј организовао је премијерно представљање макете Панчевачке тврђаве из 1720. године. Велики број Панчеваца не зна да је наш град настао на темељима велике тврђаве подигнуте почетком 18. века од стране Хабсбуршке монархије. Хабсбуршка војска под вођством Еугена Савојског 09. новембра 1712. године осваја Банат од Турака. Панчево је у то време мала паланка, ограђена дрвеним палисадама, четвороугаоног облика, са малобројном турском посадом. Заповедник Баната након Аустро-турског рата постаје гроф Клаудије Флоримунд Мерси, који започиње колонизацију Баната, исушивање мочвара, градњу насеља и ојачање и проширење панчевачке тврђаве. На пројекту истраживања, планирања и израде макете сарађивали су археолози, историчари и историчари уметности Народног музеја Панчево, архитекта Александар Станојловић, макетар Александар Стојановић из МК "Владимир Алексић" и ноги други. Макета је верни приказ нашег града од пре 300 година, у размери 1:500, израђена уз коришћење свих доступних историјских извора, географских карата и планова. Након ове промоције, макета ће у скорије време бити изложена за стално и биће доступна свим посетиоцима Музеја. Дођите да сазнате шта се крије испод улица којима данас ходамо кроз Панчево и због чега наш град има изглед и облик какав познајемо.
Дискотека у кући једног министра - Кратка историја 60-их
2022/10/17


Народни музеј Панчево и Дом Јеврема Грујића, позивају Вас на свечано отварање изложбе: Дискотека у кући једног министра - Кратка историја 60-их Четвртак, 20. октобар, 19 часова 60-е године XX века биле су препуне догађаја и личности које су обликовале свет у коме данас живимо, Битлси, Стонси, Елвис, Луи Армстронг, Источни и Западни блок, убиство браће Кенеди, Че Геваре, студентске побуне широм света, рат у Вијетнаму, летови у свемир и слетање на месец.... Прве дискотеке на свету отварају се у Лондону, Њујорку, Паризу...и..у Београду! Дискотека "Код Лазе Шећера" радила је само годину дана, а за то кратко време, пре него што ју је затворила народна милиција, посетили су је Ален Делон, Мира Ступица, Пако Рабан, Јован Ћирилов, Локица Стефановић, Шарл Азнавур и многи, многи други. Придружите нам се у четвртак у 19 часова да поново доживимо дух 60- тих и да се подсетимо догађаја и људи који су чинили и посећивали прву и за дуго једину дискотеку од Милана до Владивостока! Током трајања изложбе организовали смо стручно вођење кроз изложбу као и неколико посебних тематских вечери, о музици, уметности и Панчеву током 60-их година, а за посетиоце смо, уз каталог, припремили и мајице и торбице са принтовима везаним за изложбу.
Укуси Делиблатске пешчаре
2022/09/11


После успешних и запажених књига „Укуси Ђердапа“, „Укуси Старе планине“ и „Укуси Златибора“ којима је у нашој и светској јавности представљена нематеријална културна баштина заштићених природних добара и најлепших делова Србије, у издању Завода за проучавање културног развитка (Запрокула) и Народног музеја из Панчева, објављена је и књига о културно-историјском и гастрономском наслеђу највеће пустиње у Европи – Делиблатске пешчаре. У среду, 14. септембра посетиоци ће имати прилику да јединственом догађају у организацији Запрокула доживе чари „европске Сахаре“ кроз богат програм, изложбу „Песак, човек, ветар“ о пошумљавању и историјату овог специјалног резервата природе у Народном музеју Панчево. Потом следи и вожња језером Краљевац, познатом по ретким врстама риба и језерске папрати, шетња до локације Чардак, где се приказује лепота Делиблатске пешчаре у свој својој раскоши. Уверићемо се у лепоту укуса Делиблатске пешчаре дегустацијом традиционалних јела у Делиблатској чарди, а за крај ће уследити промоција књиге „Укуси Делиблатске пешчаре“ са почетком у 17 часова. На овој двојезичној књизи (српски и енглески), уредника Дејана Загорца, сарађивали су и представници бројних културних, државних, невладиних и туристичких организација из Јужног Баната као што су Народни музеј Панчево, Завод за заштиту споменика културе Панчево, Војводина шуме, Природњачки музеј из Београда, Кластер Делиблатске пешчаре, Туристичка организација Ковин, бројна удружења жена, угоститељи и ентузијасти који су удружили своје снаге да бисмо сада добили ову лепу и значајну публикацију. У склопу промоције овог издања, представићемо богату културно-историјску, шаренолику етнографску и гастрономску баштину, занимљивом туром кроз ове пределе. Објављивање књиге омогућило је Министарство културе и информисања Републике Србије.
Промоција књиге Век сликан микрофоном
2022/09/02


Промоција књиге "Век сликан микрофоном" аутора Драгослава Симића, уредника емисије "Говори да бих те видео" Радио Београда 2. Народни музеј Панчево Петак 02. септембар у 19 часова Учесници: др Бојан Поповић, управник Галерије фресака Слободан Мандић, Историјски архив Београда, помоћник директора Синиша Павић југословенски И српски ТВ сценариста /телефоном/ Драгослав Симић аутор књиге


Изложба: Сјај рељефа
2022/08/02


Отварање изложбе Мирослава Савкова, Сјај рељефа одржаће се у понедељак 15. августа уу 19 часова.
Изложба: “Паја Јовановић: фигура – од портрета до алегорије”
2022/05/12


У склопу манифестације Музеји Србије – Музеји за 10 2022. године, чији је слоган - Моћ музеја, Народни музеј Панчево организовао је у сарадњи са Музејем града Београда и Градским музејем Вршца, изложбу слика једног од најистакнутијих српских сликара Павла - Паје Јовановића. Аутори изложбе су Исидора Савић, кустос историчар уметности Музеја града Београда, Димитрије Јованов и Дамир Прашникар, кустоси историчари уметности Народног музеја Панчево. Изложба носи назив “Паја Јовановић: фигура – од портрета до алегорије”, а свечано отварање изложбе заказано је за суботу 14. мај у 19 часова. На свечаности отварања наступиће оркестар из Новог Сада “Новосадски Брасс Qуинтет”, који ће фанфарама најавити отварање изложбе. Публика ће бити у прилици да погледа избор дела Паје Јовановића која нису често била у фокусу пажње сире јавности из збирки Легата Паје Јовановића у склопу Музеја града Београда, Градског музеја Вршца као и Народног музеја Панчево. Изложба ће трајати од 14. маја до 30. јуна 2022. године.
Музеји Србије – Музеји за 10
2022/05/10


Манифестација Музеји Србије – Музеји за 10, која се ове године одржава под слоганом “Моћ музеја” траје од 14. до 21. маја у Народном музеју Панчево. У склопу манифестације обележамо Националну недељу музеја, Светски Дан музеја 18. мај и Европску Ноћ музеја. Слоган овогодишњег програма је - Моћ музеја! Опширније на страници ИНФОРМАТОР
Изложба: 53. ликовна колонија Делиблатски песак
2022/04/27


У петак, 29. априла у 19 часова заказано је свечано отварање изложбе радова насталих на 53. ликовној колонији Делиблатски песак одржаној од 07-14. августа 2021. године. Публика ће у Малој галерији Народног музеј Панчево, моћи да погледа дела 17 уметника из Панчева, Крагујевца, Ниша, Новог сада и Соко Бање. Изложба ће бити отворена до 25. маја 2022. године.


Изложба фотографија „Жељезница у Боки Которској, Требињу и околини“
2022/04/19


У уторак 19. априла 2022. године у галерији Народног музеја у Панчеву, биће приређена изложба фотографија „Жељезница у Боки Которској, Требињу и околини“ аутора Јосипа Вебера, новинара и публицисте из Панчева. Церемонија отварање изложбе почеће у 13 сати, а церемонији ће присуствовати делегације градова Панчева, Херцег Новог и Требиња, представници железничких компанија из Србије, Црне Горе и Републике Српске као и туристичких организација Херцег Новог и Требиња чија ће понуда бити представљена у склопу церемоније. Изложбу представља деведесет фотографија настале у периоду од 1901. до 1976. године на територији Боке Которске, Требиња, Дубровника, Конавала, Поповог поља и југоисточне Херцеговине. Фотографије су прикупљане дужи низ година из породичних албума старих железничара који су радили у ЖТО Сарајево, архива Херцег Новог, Дубровника и Требиња, железничких музеја у Београду, Загребу, Љубљани, Будимпешти, Бечу као и из приватних колекција љубитеља железнице из Аустрије, Немачке и Швајцарске. Оне на један леп и сликовит начин приказују развој железнице, региона као и самих насеља дуж пруга, које су се након укидања саобраћаја, на жалост, постепено гасила... Део ових фотографија објављен је и у фотомонографији „Жељезница у Боки Которској 1901-1968“ аутора Јосипа Вебера чије је треће допуњено издање изашло крајем 2021. године, а чија ће промоција ускоро бити приређена у Херцег Новом.
Свечано отварање изложбе „Споменици, спомен плоче и скулптурална дела у Панчеву“
2022/03/16


Петак, 18. марта у 13 часова Свечана сала Народног музеја Панчево. Изложба се организује у оквиру обележавања дана Завода. На отварању изложбе, говориће Марија Јевић члан градског већа за културу и омладину, а изложбу ће отворити директор Музеја жртава геноцида, Дејан Ристић. Након тога биће потписан Протокол о сарадњи између Музеја жртава геноцида и Завода.
Свечано отварање изложбе слика и цртежа академске сликарке Иване Маркез Филиповић
2022/03/10


Субота 12. март у 18 часова Ивана Маркез Филиповић завршила је сликарство на Ликовној академији у Новом Саду у класи професора Милана Блануше, члан је УЛУВ-а од 2003, члан УЛУ Светионик од 2007, а члан УЛУС-а од 2010. године. Излагала је на бројним групним изложбама широм Србије али и у Словенији, Аустрији, Грчкој, Македонији и Кини. Самосталне изложбе имала је у Панчеву, Београду, и Црној Гори. Како сама ауторка каже, радови које ће публика моћи да погледа у Народном музеју Панчева, учиниће да са изложбе изађу инспирисани и оптимистични, што нам је свима преко потребно након протеклог периода. Изложба ће бити отворена до 22. марта. Добро дошли!
Изложба: 30 година 72. специјалне бригаде
2022/02/14


У петак 18. фебруара у 12 часова биће свечано отворена изложба поводом обележавања 30-те годишњице 72. Специјалне бригаде војске Србије. На отварању ће говорити високи официри и пријатељи 72. Специјалне бригаде.


Изложба: „Подунавске слике“
2022/02/05


Свечано отварање изложбе „Подунавске слике“ аутора Вељка Михајловића Уторак 08. фебруар у 19 часова Вељко Михајловић (графичар, сликар, цртач) рођен је 1948. године у Сарајеву, а одрастао је и школовао се у Београду, где је завршио Факултет ликовних уметности. Уметник је најпознатији по циклусима графика у техници дубоке штампе. Излагао је на 217 самосталних изложби, од чега 57 у Београду. Учесник је и многобројних групних изложби. Циклус "Подунавске слике" настао је 2020. године, а представља уметниково виђење значајних утврђења, археолошких локалитета и других знаменитости на обалама Дунава од Београда до Кладова.
Најстарија институција културе у Панчеву слави 99. рођендан!
2021/12/22


Свечана сала Народног музеја Панчево Четвртак 23. децембар 12 часова Народни музеј Панчево (некада Градски музеј Панчево) позива Вас на промоцију својих издања у 2021. години. Аутори и сарадници представиће нови број Гласника музеја Баната, Археолошке топографије Баната 4 - Панчево, треће издање књиге Дивизија Принц Еуген као и каталоге наших овогодишњих изложби. Један број наших издања биће подељен бесплатно заинтересованим посетиоцима као поклон за наш 99. рођендан. Народни музеј Панчево основан је 23. децембра 1923. године на седници којој су присуствовали тадашње виђеније личности Панчева, градоначелник г. Владимир Марган, гђа. Љубица Хаџи Павловић, гђа. Јулија Керер, г. Матија Бахман, г. Пера Барјактаровић, г. Карло Витигшлагер, г. Јован Граф, г. Никола Ђорђевић и др. Борислав Јанкулов. Седница је одржана на иницијативу др. Борислава Јанкулова, који је том приликом једногласно изабран за директора и првог кустоса Музеја града Панчева.
Изложба: Мартин Јонаш
2021/12/13


Народни музеј Панчево са великим задовољством позива Вас на свечано отварање изложбе "Мартин Јонаш" Четвртак 16. децембар у 19 часова Мартин Јонаш, један је, ако не и најзначајнији представник наивног сликарства Словака у Војводини. Рођен је 1924. године у Ковачици, у породици занатлијској и пољопривредној и тешко да је ико тада могао замислити да ће Мартин 1978. године, у Милану, на Светском фестивалу цртежа, поделити златну медаљу са Салвадором Далијем! ОПШИРНИЈЕ ПРЕУЗМИТЕ СА СТРАНИЦЕ ИНФОРМАТОР
Први инклузивни сајам рукотворина
2021/12/12


Први инклузивни сајам рукотворина 13-15. децембар 2021. године од 11 до 16 часова Мала галерија Народног музеја Панчево Сајам организује удружење Удружење На пола пута, а посетиоци ће моћи да купе новогодишње поклоне и рукотворине, као и да се упознају и подрже рад Удружења На пола пута, Савеза слепих Панчево, Удружења мултиплесклерозе Панчево , Удружења дистрофичара јужнобанатског округа у Панчеву и Удружења Руке. Добродошли


Зоран Петровић - један век са нама
2021/11/05


Отварање изложбе је у среду 10. новембра у 19 часова. Народни музеј Панчево с поносом најављује свечано отварање изложбе „Зоран Петровић – Један век са нама“ Изложба је посвећена обележавању 100-те годишњице од рођења Зорана Петровића великог уметника, академског сликара, цртача, скулптора, писца, редовног професора на Академији ликовних уметности у Београду. ОПШИРНИЈЕ О ИЗЛОЖБИ НА СТРАНИЦИ informator
изложба: Од пораза до победе 1941 - 1944
2021/10/13


Субота 16. октобар 19 часова Макетарски клуб "др Владимир Алексић" и Народни музеј Панчево позивају вас на отварање изложбе макета поводом обележавања 80-те годишњице од почетка Другог светског рата у нашој земљи, закључно са 6. октобром 1944. године када је ослобођен наш град. Изложба ће трајати до 22. октобра 2021. године, а посетиоци ће моћи да погледају макете ваздухоплова и војне технике из периода Другог светског рата, као и пропратни аудио-визуелни материјал на ту тему. Након изложбе - у суботу 23. октобра одржаће се међународно макетарско такмичење под називом ˝8. Алексић куп˝. Основна идеја изложбе је да се на едукативан начин, кроз поставку макета, такмичење и организовану посету музеју, сви заинтересовани упознају са историјом и традицијом војске и војног ваздухопловства Краљевине Југославије и Србије са посебним освртом на Други светски рат и 80-годишњицу Априлског рата.
ДЕЧИЈА НЕДЕЉА - ПРОГРАМ
2021/10/04


ДЕЧИЈА НЕДЕЉА
2021/10/04


Поштована децо, најдражи посетиоци Музеја, учитељице, наставнице, драги родитељи ИНТЕРАКТИВНА ИГРА - ПОТРАГА У МУЗЕЈУ Народни музеј Панчево обележава Дечију недељу, од 04. до 10. октобра, кроз промоцију своје мобилне апликације "ПОТРАГА У МУЗЕЈУ" ! Игру Потрага у Музеју креирали су ученици 4. године ЕТШ Никола Тесла у сарадњи са нама, а намењена је млађим посетиоцима Музеја - од 7 до 77 година Тококм дечије недеље позивамо школе и појединеце да нас посете и опробају се у игри која вас води кроз музејске поставке, уз коју ћете се забавити, а понешто и научити. Игру можете бесплатно преузети са Google play продавнице, а када стигнете у Музеј, потребан вам је андроид телефон, са укљученом GPS локацијом и тастатуром подешену на латиничном српском. Детаљно упуство за инсталирање игре наћи ћете на адреси: https://potragaumuzeju.wordpress.com/ Ради пријаве одељења или већих група посетилаца, молимо вас да се пријавите на адреси: info@muzejpancevo.rs Нека игре почну!


ОБАВЕШТЕЊЕ
2021/09/27


Народни музеј Панчево неће радити за посетиоце у периоду 28.09 - 02.10. 2021. Хвала на разумевању
Промоција књиге ИМПРЕСИЈЕ I
2021/08/25


Четвртак, 26. 8. у 19 часова, Свечана сала промоција књиге Јасмине Ћирковић. О књизи ће говорити рецензент Гордана Јеж Лазић и директор издавачке куће Либерланд арт
изложбa УЛУП 2021
2021/08/06


Субота, 07. Август у 19 часова Изложба радова УЛУП 2021. Удружење ликовних уметника основано је 1988. године и од тада, с променљивом активношћу, егзистира на сцени Панчева. Сви чланови су уједно и чланови репрезентативних удружења УЛУС-а или УЛУВ-а, што је и основни услов за чланство. Међу њима има професора Универзитета уметности, као и изузетних уметника који су активни на домаћој и међународној сцени. Удружење ликовних уметника Панчево је мултикултурална заједница најразличитијих ликовних израза како традиционалних, тако и савремених. Изложба је ревијалног типа и представљаће важан догађај на коме ће грађани моћи да се упознају с ликовним и уметничким капацитетом удружења.
Промоција књиге "Правац Србија"
2021/07/26


четвртак 29. јул у 19:30 часова, у Свечаној сали. Говориће Никола Влајић, етнолог, др Живана Крејић туризмолог, Богдан Ибрајтер, новинар Политике и аутор Раде Весовић.


Промоција књиге: Смехом против короне
2021/06/25


Опширније информације можете преузети на нашој страници ИНФОРМАТОР
„Севају брисе банатске“ - Промоција књиге
2021/06/24


„Севају брисе банатске“ - Промоција нове књиге ауторке Гордане Бајкалазине Јованов из Самоша, биће одржана у четвртак 24. јуна у 19 часова у Свечаној сали Народног музеја Панчево. Као што поднаслов каже, „Севаду брисе банацке“ књига се на аутентичан начин бави историјом овог комада наоружања које је Банаћанима тј. Лалама од давнина било готово као продужетак руке. Бриса је настала из нужде, када је Марија Терезија забранила ношење оружја дужег од једног педља, а Лале су је користиле на разне начине, од сечења сланине до обрачуна на вашарима и у бирцузима. Како се бриса користи и колико су тешке повреде, зависило је и од тежине нанете увреде.  Какве су били Лале и Милитари, и како су живели у 18. и 19. веку у Банату, дођите да чујете и поразговарате са ауторком Горданом Jованов, етнологом Николом Влајићем, Миланом Јакшићем сликаром и публицистом и писацем Шимоном Ђарматијем. Добродошли!
изложбa "Знаменити Словенци у Србији"
2021/06/21


Сред 23. јун у 19.30 часова Отварање изложбе "Знаменити Словенци у Србији" Аутори изложбе су Марија Вауда, Никола Пилиповић и Биљана Миленковић-Вуковић, а организатор је удружење Словенаца у Панчеву "Логарска долина", у сарадњи са Народним музејем Панчева. Изложба је део програма у склопу манифестације "Дани Словеније" у Панчеву, Добродошли!
52. Ликовној колонији Делиблатски песак
2021/06/14


Протекле године због епидемиолошких мера, 52. по реду Колонија Делиблатски песак, организована је у току само једног дана, са 17 учесника. Циљ је био да се у тешким условима одржи континуитет ове веома значајне културне манифестације. Поред тога, прошлогодишња Колонија одржана је 17. октобра и последња је коју је током неколико деценија организовао господин Стојан Бошков, председник КПЗ-е. Овогодишња изложба посвећена је управо Стојану Бошкову који нас је напустио почетком ове године. Добродошли!


ОБАВЕШТЕЊЕ
2021/06/04


Поштовани посетиоци, обавештавамо вас да музеј неће радити у суботу 5. јуна Хвала на разумевању
КОЊОВИЋ У ПАНЧЕВУ изложба ЉУДИ - НЕПРЕСУШНО ВРЕЛО ИНСПИРАЦИЈЕ
2021/05/18


Отварање изложбе великог уметника Милана Коњовића организовано је у склопу Манифестације Музеји за 10, а у сарадњи са Галеријом Милан Коњовић у Сомбору. Коњовић је неспорно један од најистакнутијих стваралаца прве половине ХХ века, који је својим особеним делом, изузетне уметничке вредности, дао огроман допринос развоју и афирмацији српске модерне ликовне уметности и културе. Стварао је непрекидно скоро осам деценија и за собом оставио величанствен опус, који броји готово шест хиљада дела различитих ликовних техника и дисциплина (уља, цртежа, пастела, темпера, акварела). Неисцрпно врело инспирације и покретачку енергију проналазио је у снажној интеракцији са природом, у блиском окружењу и у љубави према човеку, коју је пројектовао у свој аутентични доживљај Сликање људи и људске фигуре, била је стално присутна тема у дугогодишњем уметничком раду Милана Коњовића.Oн је уметник који је умео да проникне у душу човека и да зналачки пренесе на платно природу и карактер личности. У свом дугом животу упознао је много људи из различитих сфера друштвеног живота са којима се дружио и разговарао. Многи од тих ликова су својим необичним животним догађајима и аутентичном појавом пленили пажњу и подстицали уметника да их пренесе у сопствени ликовни свет слике. Богата и веома комплексна збирка Галерије „Милан Коњовић“, јавности се презентује путем ретроспективних и тематских изложби које осветљавају и дефинишу одређени тематски круг, сликарску технику и стваралачко раздобље уметниковог богатог опуса. Осим тема пејзажа, салаша и мртвих природа, завидан је број уметничких дела која су надахнута људима и људској фигури. Молимо све посетиоце да носе заштитне маске и одржавају прописану међусобну дистанцу. Хвала на разумевању и добродошли!
Изложбе: Оглавља жена - традиционалних култура јужног Баната
2021/05/12


У наставку Манифестације Музеји за 10, у петак, 14. маја у 18 часова, у Народном музеју Панчево биће свечано отворена изложба „Оглавља жена: традиционалних култура јужног Баната“. На изложби је могуће видети велики број женских оглавља која су у банатском мултукултуралном друштву, била универзални део националних костима овог подневља чиме су одређивала локални, регионални и културни индентитет. Ношена на глави она су подразумевала начин чешљања, различите украсе који се стављају у косу, уметке, подметаче за обликовање косе као и горња покривала за главу – капу или парче тканине. У различитим временима, оглавље је имало различити облик и форму, показивало је сваку промену у животу жене, од најранијег доба до старости. Свако оглавље говорило је о етничкој и регионалној припадности, о старости, брачном стању оне која је носи, односно статусу породице. Она су, у свечаним приликама, представљала и најизраженији елемент који је носио своја специфична значења, препознатљива само члановима заједнице. Сваки изложени примерак оглавља на поставци изложбе, сем некадашње употребне функције, дело је уметничке лепоте и говори и о естетској функцији овог, врло битног, дела националних костима нашег поднебља. Изложени су предмети из фундуса Народног музеја Панчево, КУД Станко Пауновић НИС РНП као и два изузетна предмета из збирке Музеја Беле Цркве. Аутори изложбе су Светлана Месицки, кустос етнолог Народног музеја Панчево и Дејан Трифуновић, уметнички директор КУД Станко Пауновић НИС РНП. На отварању изложбе наступиће женски хор и дечији тамбурашки оркестар КУД Станко Пауновић НИС РНП, а посетиоци ће бити у прилици и да уживо погледају процес постављања оглавља. Изложбу ће отворити Весна Душковић, музејски саветник Етнографског музеја. Све посетиоце молимо да носе заштитне маске и одржавају прописану међусобну дистанцу. Добродошли!
Национална манифестација Музеји за 10, седми пут у Народном музеју Панчево, 12 - 18 мај 2021. године.
2021/05/09


Посетиоцима ће од уторка 11. маја бити доступне стална поставка Народног музеја Панчево, изложба радова са 5. ликовне колоније „Коло“ из Требиња, као и уметничке инсталације у катакомбама Магистрата, под називом „Женски затвор - Хотел Слобода“, ауторки Тање Јуричан и Иване Ивковић у сарадњи са 21 уметницом. У среду 12. маја у 13 часова, као специјално изненађење и поклон Панчевцима и свим гостима нашег града, отвара се изложба уља на платну - портрета чувеног и једног од свакако најзначајнијих сликара XX века у Србији, Милана Коњовића. Више о манифестацији преузмите са странице ИНФОРМАТОР


Изложбе радова насталих на петој међународној ликовној колонији Коло у Требињу.
2021/04/25


Међународна уметничка колонија Коло настала је 2016. године у Требињу, на иницијативу господине Дражена Милића, са идејом да уметници стварају инспирисани фолклором и предивним амбијентом Требиња. Од самог настанка, колонија је имала пуну подршку града Требиња и Музеја Херцеговине, а уврштена је и у манифестацију Требињско културно лето као догађај од великог значаја за град. Колонија окупља еминентне уметнике из земаља региона и света али се највише ослања на уметнике из Србије, Црне Горе и БиХ. Протекле године, колонија Коло прославила је и мали јубилеј, 5 година постојања, отварањем изложбе Сафета Зеца из Сарајева, једног од најзначајнијих уметника БиХ. За ових 5 година колонија је угостила око 100 уметника из целог света и оформила богат фундус слика које се чувају у Музеју Херцеговине, а прошле године и неколико истакнутих уметника из Панчева такође је узело учешће у овој колонији. Међу њима су и Марија Станојловић, Емил сфера и Мирољуб Кршанин. Број посетилаца је ограничен, а све присутне молимо да носе заштитне маске и одржавају прописано међусобно растојање. Хвала на разумевању и добродошли!
ИЗЛОЖБА: ЦРТЕЖИ МАКА ПОЉАК
2021/04/21


Изложба ће бити отворена у петак 23. априла у 19 часова у Свечаној Сали Народног музеја Панчево, а посетиоци ће уз поштовање свих епидемиолошких мера, моћи да је погледају до 06. маја 2021. године. Маја Пољак Петровић, рођена је у Панчеву 1977. године, дипломирала је сликарство на ФЛУ у Београду, а за челн је УЛУС-а од 2006. године. Излагала је у неколико пута у Дубаију (УАЕ), Немачкој, Шпанији, и висе пута у Србији. Добитница је и неколико награда за своје радове, како на иностраним, тако и на домаћим конкурсима и салонима уметности. Од 2021. године у статус је слободног уметника.
Народни музеј Панчево
2021/04/11


Неће бити званичног отварања изложбе за јавност, а отварање за медије и разговор са уметником заказани су за уторак 13. април у 17 часова. Посетиоци ће изложбу моћи да погледају у галерији Народног музеја Панчево у периоду 13. априла до 06. маја 2021. године. Све посетиоце молимо да носе заштитне маске и одржавају прописану међусобну дистанцу. Хвала на разумевању и добродошли.
ИЗЛОЖБА ФИНАЛИСТА НАГРАДЕ ЗА МЛАДЕ УМЕТНИКЕ ПАНЧЕВА 2021.
2021/03/27


Поштована публико, драги љубитељи уметности, након неколико одлагања и дуже неизвесности, драго нам је да вас обавестимо, да ћете заједничку изложбу финалиста овогодишњег конкурса Награда за младе уметнике Панчева 2021. моћи да погледате у галерији Народног музеја Панчево, у периоду од 30. марта до 10. априла. Жири у саставу Ксенија Маринковић, историчарка уметности - галерија X Витамин, Београд Димитрије Јованов, историчар уметности, кустос у Народном музеју Панчево Душан Марино, уметник - Кафе Галерија, Панчево Ива Вучковић Лујански, директорка Wолф Арт Студија, Панчево и Вук Вучковић, уметник - Wолф Арт Студио, Панчево, имао је тежал задатак да од 36 пријављених уметника изабере 10 финалиста чије ћете радове моћи да погледате на изложби. Овогодишњи финалисти су: Александар Вељковић, Андреа Картали, Ђорђе Живковић, Горана Аћа, Јелена Стојановић, Јелена Војводић, Катарина Петровић, Лора Абци, Никола Гајић и Урош Предић. Честитамо! Жири ће победника прогласити у суботу 27. марта, а због епидемиолошких мера, неће бити званичног отварања изложбе. Све посетиоце молимо да носе заштитне маске и одржавају прописану међусобну дистанцу. Хвала на разумевању и добродошли!


ВЕЧЕ ЉУБАВНЕ ПОЕЗИЈЕ У МУЗЕЈУ
2021/02/11


Поезија у музеју
2021/01/27


У организацији Музичког центра Панчево и Народног музеја Панчево, у суботу 30. јануара, од 18 часова, одржаће се прво од низа планираних поетских вечери, под називом "Поезија у Музеју".
ЦРНОГОРЦИ У БАНАТУ 1945- 2020
2021/01/04


Други светски рат донео је Југославији велика разарања, страдање становништва, избеглице. Нове, социјалистичке власти одлучиле су после рата, 1945. године, да организују планску колонизацију из пострадалих и сиромашнијих крајева у Војводину. Земљишни фонд створио се аграрном реформом и одласком знатног броја Немаца. Хиљаде колониста из Босне и Херцеговине, Централне Србије, Хрватске (Лика, Банија, Кордун, Далмација), Македоније и нешто мање из Црне Горе стигло је у Банат. Досељеници у новој средини су добили земљу, кућу са помоћним објектима, покућство, алате и храну до следеће жетве. После првог културолошког шока и тешкоћа око аклиматизације, Црногорци су се постепено привикавали на нову средину. Држава им је обезбедила стручне курсеве из области ратарства, едукацију у радним и занатским задругама и описмењавање. Црногорске породице које су стигле у Банат, са собом су донеле свој дијалекат, обичаје, моралне норме, предања, фолкор, ношњу, исхрану. Држава је планску колонизацију окончала 1948. године. Након тога миграције становништва из једних у друге крајеве настављене су у приватном аранжману. Поред економских разлога и жеље за бољим животом најдоминантнији мотиви за пресељење били су школовање, женидба- удаја, спајање са породицим. Број досељеника из Црне Горе у Србију и Банат рапидно је растао. Већина је успела добро да се снађе, заврши разне школе, факултете, оствари успешне каријере. Са локалним староседеоцима, Лалама, добро су живели. Једни од других су учили и помало се мењали. Међутим, распад СФРЈ, рат и политичка размимоилажења донели су многе промене. На пописима од 2002. године број грађана у Банату и Србији који се изјашњавао као Црногорци знатно се смањио. Посебно се тај тренд наставио после одвајање Црне Горе од заједнице са Србијом. С друге стране почела су да се организују многа црногорска удружења у Србији, Војводини, Банату са циљем да се сачувају и промовишу интереси црногорске заједнице и њених културних и етничких вредности.
Црногорци у Банату 1945 - 2020
2020/12/26




Изложба Николе Влајића: Један гоблен једна прича
2020/11/13


Прича о феномену гоблена, чувеном Вилеру, техникама израде, али највише о мотивима и причама везаним за популарне представе на гобленима. Уз изложбу мозаика са представама суперхероја попут Супермена, Бетмена или Тора, а у договору са аутором изложбе, штампали смо за посетиоце пригодне разгледнице, које сваки посетилац може добити, уз малу донацију. Акцију смо назвали "Једна разгледница - Једна донација". Донације су намењене малој Мињи Матић, која се бори за живот, а за лекове и даље лечење потребан су велика материјална средства. Добро дошли и хвала на помоћи!
Изложба: Мозаици из другог универзума
2020/11/10


Манифестација Музеји за 10, почиње у Народном музеју Панчево, у уторак 10. новембра, од када је за Вас отворена сјајна изложба мозаика, аутора Милана Ћука, сликара- рестауратора из Београда. Ово су мозаици посвежени стрип и филмским суперхеројима као што су Бетмен, Спајдермен, Супермен и многи други. добро дошли Каталог изложбе можете скинути у пдф формату на страни ИНФОРМАТОР
Музеји за 10 најава програма
2020/11/09


Манифестација Музеји за 10, почиње у Народном музеју Панчево, у уторак 10. новембра, од када је за Вас отворена сјајна изложба мозаика, аутора Милана Ћука, сликара- рестауратора из Београда. Ако ситуација дозволи, у суботу 14. новембра, од 19 часова, приредићемо и званично отварање изложбе, о чему ћемо вас на време обавестити. До тада, молимо вас да приликом посете Музеју носите заштитне маске и одржавате прописано међусобно растојање.
Изложба сликара Александра Алимпића "Образ и појаве"
2020/10/09


Уторак, 13 октобар у 19 часова, отварање изложбе слика Александра Саше Алимпића, под називом „Образ и појаве“. Александар Алимпић рођен je 1966. године у Панчеву, први контакт са сликарством и прво образовање стиче још 1992. у атељеу чувеног панчевачког сликара Чедомира Кесића, а завидан таленат и посвећеност доводе га и до Академије за живопис и конзервацију Српске православне цркве у Београду. Од тада, па до данас бави се сликарством. Радио је на осликавању неколико православних храмова, у Ораховцу, Сакулама, Сефкерину, а самостално је осликао цркву Св. Архангела у Хајдучици. Имао је 5 самосталних изложби, а учествовао је и на више десетина групних, редовни је учесник ликовних колонија широм земље. Његове иконе поседују необичну лепоту и оригиналност унутар канонски утврђених норми, а сликарство је јединствено, како по одабиру тема тако и по изведби. Тешко је утврдити који сликари су на његово стваралаштво имали утицаја, (можда највише експресионисти Мунк, Шагал или рани Пикасо) и у коју бисте га епоху сврстали, у сваком случају кроз године стварања успео је да оформи свој специфичан и препознатљив стил, а његово дело вас свакако неће оставити равнодушним. Алимпић је члан УЛУС-а од 2019. године, а ово је његова 6. самостална изложба на којој представља радове настале у периоду од 2019. до данас, који су у потпуности реминисценција, платна која одишу монументалношћу и по величини и по мотивима, рађена су углавном акрилом. Број посетилаца је ограничен, а посетиоце молимо да носе заштитне маске као и да одржавају прописану међусобну дистанцу. Хвала на размевању и добродошли.


Панчевачко српско црквено певачко друштво Димитрију Стефановићу
2020/10/01


У Свечаној Сали Народног музеја Панчево, 6. октобра са почетком у 19 сати, одржаће се свечаност „Панчевачко српско црквено певачко друштво Димитрију Стефановићу“. Свечаност је посвећена академику Димитрију Стефановићу – Тадину, светски признатом професору и музикологу, и дугогодишњем диригенту Панчевачког српског црквеног певачког друштва. У програму ће учествовати Епископ аустријско-швајцарски господин Андреј (Ћилерџић), професор др Даница Петровић, Панчевачко српско црквено певачко друштво, Певница Свето-Тројичког храма Подворја Руске Православне Цркве у Београду и солисти Ненад Ристовић, Игор Куртз и Милан Обрадовић Организатор је Панчевачко српско црквено певачко друштво, а суорганизатор Народни музеј Панчево. Број посетилаца је ограничен, а посетиоце молимо да носе заштитне маске и да се одржавају прописану међусобну дистанцу. Хвала на Разумевању, добродшли!
Отварање изложбе слика "ТРЕНУТАК ТИШИНЕ"
2020/09/18


Галерија Народног музеја Панчево, Уторак, 22. септембар, 19 часова. Владан Ранђеловић доцент је на Факултету уметности у Нишу за предмете Цртање и сликање. До сада је имао 40 самосталних изложби у Србији али и Македонији, Црној Гори, Аустрији и Чешкој. Учествовао је на преко 150 групних изложби као и 50 ликовних колонија од којих су неке биле међународног карактера. Молимо посетиоце да се придржавају прописаних мера заштите, да носе заштитне маске на лицу као и да одржавају потребну дистанцу. Хвала на разумевању! Видимо се у Музеју!
отварање изложбе 51. ликовне колоније "Делиблатски песак"
2020/09/08


Изложба радова насталих током трајања 51. ликовне колоније ”Делиблатски песак” Петак 11. септембар у 19 часова Свечана сала Народног музеја Панчево Позивамо Вас да присуствујете отварању изложбе радова уметника који су прошлог лета учествовали на 51. Колонији, једној од најдуговечнијих и најзначајнијих ликовних колонија у Србији. Молимо све посетиоце да поштују прописане мере заштите, да одржавају прописано растојање и да носе заштитне маске. Хвала на разумевању!
Промоције књиге „Смехом против Короне“ ауторке Сенке Павловић
2020/09/01


Народни музеј Панчево Свечана сала Субота 05. септембар у 19 часова О књизи ће поред ауторке Сенке Павловић, говорити и Александра Филиповић, књижевница, Вања Булић, новинар и књижевник, као и Александар Чотрић, књижевник и рецезент књиге. Књига ауторке Сенке Павловић „ Смехом против Короне“, својеврсни је духовни лек против пандемије против које се читаво човечанство бори већ неко време. Ради се о зборнику афоризама, шала, досетки, анегдота, коментара...све на тему Короне. Књига је ту да нас забави, засмеје, али и опомене, замисли и поучи, пружа нам ачин да се духовно и духовито лечимо током пандемије. Књига „Смехом против Короне“ биће наш стални подсетник да будемо обазривији и опрезнији према нашој планети, другим људима и себи. из рецензије Александра Чотрића Због мера које су на снази, број места у сали биће ограничен на 40, а потребно је да сви посетиоци носе заштитне маске. Хвала на разумевању.


Концерт младих талената
2020/08/25


Концерт младих талената одржаће се у Свечаној сали Народног музеја Панчево у четвртак 27.августа, 2020. године у 19 часова. Наступају млади уметници полазници Школе музичких талената у Ћуприји: Марта Медан - виолина Дуња Стојковић - виолина Уки Оваскаинен - клавирски сарадник Класе: Милица и Драгутин Младеновић Програм: Ј.С. Бах, Н. Паганини, Х. Виењавски и М. Равел Народни музеј Панчево, Свечана сала Број места за публику је ограничен на 40, али ћемо концерт преносити уживо на фејсбук страници Народног музеја Панчево, на адреси: https://www.facebook.com/muzej.pancevo
СОЛИСТИЧКИ КОНЦЕРТ - МАРТА МЕДАН виолина
2020/08/06


Народни музеј Панчево Свечана сала субота, 8. август 2020. у 19 часова гост: Ања Оваскаинен, виолина клавирски сарадник: Уки Оваскаинен на програму: Х. Wиениаwски, Н.Паганини, Ј.С. Бах и Л.В. Бетовен Због тренутне ситуације и мера које су на снази због пандемије Ковид19, концерт ће бити затворен за публику, али ће бити уживо преношен на фејсбук страници Народног музеја Панчево: https://www.facebook.com/muzej.pancevo Више о Марти Медан на страници ИНФОРМАТОР
Изложба: 33. Октобарски ликовни салон Ковина
2020/06/25


У петак 26. Јуна 2020. године у 20,00 часова, у Галерији Народног музеја Панчево отвaрa се изложба радова четворице награђених аутора на манифестацији 33. Октобарски ликовни салон Ковинa одржаној 2019. године. Публика ће моћи да погледа награђене радове четворице аутора, и то, слике Милована Панића, графике Мирослава Савкова, скулптуре Марка Вулше и радове Милана Живковића изведене алтернативним техникама. Изложба је реализована у сарадњи са Центром за културу Ковин.
ОБАВЕШТЕЊЕ
2020/05/07


Актуелна здравствена ситуација у свету и мере које су уведене ради спречавања ширење Корона вируса довеле су до затварања музеја и приморале људе да остану код куће због сопствене сигурности и безбедности других. Према управо пристиглим информацијама од главних европских координатора из Париза, Европска ноћ музеја се одлаже за суботу 14.новембар, тако да ће се манифестација Музеји за 10 одржати од 9-15. новембра 2020. У међувремену, иако увођење карантина ограничава могућности музеја да допру до своје публике, музеји у Србији показују велику креативност користећи снагу друштвених медија и дигиталних платформи. Тако је и Народни музеј Панчево на бројним платформама и сајтовима поделио линк ка својој Виртуелној тури http://www.virtuelnimuzejpancevo.rs/ а такође и на нашем Facebook i Instagram налогу, делимо поједине занимљивости из наши збирки: https://www.facebook.com/muzej.pancevo/ https://www.instagram.com/muzej_pancevo/ У међувремену, Народни музеј Панчево, поштујући све мере и препоруке Министарства културе и информисања и локалне самоуправе, везане за спречавање ширења Корона вируса, наставиће са својим редовним активностима. О новим изложбама , које надамо се крећу ускоро, благовремено ћемо Вас обавестити путем сајта, наших профила на друштвеним мрежама и медија.


Народни музеј у Панчеву ЗАТВОРЕН ЗА ПОСЕТИОЦЕ
2020/03/16


Поштовани посетиоци, Обавештавамо вас да је, у складу са новонасталом ситуацијом, увођењем ванредног стања у Републици Србији и закључцима градског Штаба за ванредне ситуације, a у циљу превентивног деловања како би се евентуално ширење вируса корона свело на минимум,
ТРИБИНА "100 ГОДИНА РУСКЕ БОЛНИЦЕ У ПАНЧЕВУ"
2020/03/09


Трибина ће се одржати у уторак, 10. марта 2020. год, у свечаној сали Народног музеја у Панчеву са почетком у 19 часова. Друштво српско-руског пријатељства 'Доситеј Обрадовић' из Панчева, у сарадњи са Градском управом Града Панчева, Заводом за заштиту споменика културе, Народним музејом, Архивом града Панчева и Градском библиотеком Панчево, ће овом трибином на којој ће учествовати лекари, руски сународници, историчари и други запажени гости обележити стогодишњицу овог важног историјског догађаја како за наш град, тако и за Србију и Русију. У склопу трибине наступиће КУД «Станко Пауновић – НИС-РНП». Руска болница – санаторијум је основана 10.03.1920. године у згради садашњег Дома омладине у Панчеву, и била је најбоља медицинска установа у тадашњој Краљевини Југославији, а и у региону. Руски лекари и милосрдне сестре су из добровољне прилоге и донације опремиле зграду, која је имала три одељења – хируршко, терапеутско и гинеколошко, као и три операционе сале и најсавременији рендген у то време у региону. У том породилишту се у периоду 1920-1930 родило скоро 1000 беба, а 1932 и позната сликарка Оља Ивањицки. Тада су се за порођаје користили базени, које данас имају само најбоље гинеколошко-акушерске болнице. Поред тога санаторијум је био опремљен и својом апотеком, справама за све врсте електро-зрачне терапије и физиотерапије, као и велику библиотеку и своју цркву.
Завршни концерт Барокне радионице 2020.
2020/03/04


У среду 11. марта, у Народном музеју у Панчеву с почетком у 19 часова студенти и професори Факултета музичке уметности у Београду, чланови ансамбла Београдски барок и професори Музичке школе Јосип Славенски заједно изводе завршни концерт Барокне радионице 2020. Здружени ансамбл предавача и полазника радионице ће извести ремекдела италијанског барокног мајстора Антонија Вивалдија. Програм чине инструментална и вокално-инструментална дела чувеног аутора, композиције које одлично представљају Вивалдијево стваралаштво, те посебно концертантни жанр који је био веома популаран у Европи почетком 18. века. Београдска публика ће имати јединствену прилику да чује извођење Вивалдијевих дела у звучно богатом ансамблу и у комбинацији савремених и копија историјских инструмената. Као солисти ће наступити Каролина Бетер (блок флауте) и Ана Цветковић-Стојнић (колоратурни сопран). Улаз на концерт је слободан. На иницијативу чланова ансамбла Београдски барок, као ехо обележавања 80 година од оснивања факултета и музичке школе при факултету, и поводом 15 година од оснивања ансамбла Београдски барок, 2018. године Факултет музичке уметности у Београду и МШ Јосип Славенски обновили су Барокну радионицу коју је започео и дуги низ година водио г. Предраг Нововић (1936–2016), уједно и оснивач ансамбла Београдски барок. Ова важна образовна активност преставља рад на репертоару који обухвата музику 17. и 18. века а састоји се из предавања, практичне наставе и концерата које заједно изводе полазници и предавачи Барокне радионице. Учешће у радионици је потпуно бесплатно.
Kњижевност у четири годишња доба: зима
2020/02/20




Изложба: ,,Река снова,,
2020/02/13


Изложба: ,,Река снова,, слике, цртежи, комбиноване технике Драгане Даше Јовановић у Народном музеју Панчево. Отварање изложбе: 20.02. 2020. 19 часва Добро дошли
Изложба финалиста конкурса за Вучковић наградау
2020/01/28


У уторак 04. фебруара, у 19 часова, У галерији Народног музеја Панчево, отвара се изложба финалиста конкурса за Вучковић наградау, конкурса намењеног промоцији младих уметника са територије града Панчева. Конкурс за Вучковић награду трајао је од 25. новембра 2019. до 20. јануара 20202. године, а могли су се пријавити сви активни млади уметници од 18 до 28 година старости, који су рођени или живе на територији Панчева. Пристигло је 17 пријава, од којих је стручни жири у саставу Вук Вучковић (уметник) и Ива Вучковић Лујански (директор уметничког студија Wолф Арт), изабрао 5 малдих уметника: Александра Вељковића, Дуњу Главинић, Јасмину Балтић Леу Ембели и Уроша Предића. КАТАЛОГ У ПДФ ФОРМАТУ МОЖЕТЕ ПРЕУЗЕТИ СА СТРАНИЦЕ ИНФОРМАТОР Конкурс и награду за младе уметнике први пут се додељује захваљујући Вуку Вучковићу, добитнку Новембарске награде за 2019. годину, где је целокупан износ намењен управо победнику Конкурса. Народни музеј Панчево са поносом је подржао ову иницијативу Вука Вучковића, која за циљ има промоцију, подршку и видљивост младих, неафирмисаних уметника из Панчева, и која ће им надамо се помоћи да на најбољи начин наставе своју уметничку каријеру.
Изложба слика: Муње и громови ватрених жетеоца
2019/12/23


Народни музеј Панчево, основан је 23. децембра 1923. године, захваљујући др. Бориславу Јанкулову, историчару, етнологу и археологу. Поводом 96. рођендана нашег Музеја, у галерији Народног музеја Панчево, у уторак, 24. децембра, у 19 часова, свечано отварамо изложбу слика Миодрага-Мише Јелића под називом «Муње и громови ватрених жетеоца». Миодраг-Миша Јелић, академски сликар, рођен је у Београду 1950. године, Академију ликовних уметности завршио је у класи професора Милоша Бајића. Самостално је излагао у земљи и иностранству (Израел 2005, САД 2009.), члан је УЛУС-а и Српског сликарског друштва «ЛАДА». Добитник је бројних признања, а ликовна критика прогласила га је за једног од најзначајнијих српских сликара 20. века. Миодраг-Миша Јелић, иконописац је Московске патријаршије и целе Русије. Живи и ради у Београду. Улаз је бесплатан.
Никола Влајић: Још једанпут о прота Васи Живковићу
2019/12/19


Народни музеј Панчево, основан је 23. децембра 1923. године, захваљујући др. Бориславу Јанкулову, историчару, етнологу и археологу. Поводом 96. рођендана нашег Музеја, у Свечаној сали Народног музеја Панчево, у понедељак, 23. децембра, са почетком у 19 часова, одржаће се предавање и вођење кроз изложбу «Још једанпут о прота Васи Живковићу: 1819 - 2019» О прота Василију - Васи Живковићу, његовом животу, пријатељима и најзначајнијим догађајима у Панчеву током 19. века, причаће нам етнолог Никола Влајић. Улаз је бесплатан.


Новогодишњи концерт камерне музике
2019/12/16


У Свечаној сали Народног музеја Панчево, у петак, 20. децембра, са почетком у 19 часова, у организацији Музичке школе „Јован Бандур“ Панчево и Народног музеја Панчево, одржаће се Новогодишњи концерт камерне музике. Наступају камерни ансамбли и оркестар Средње музичке школе „Јован Бандур“. Улаз је бесплатан.
Трибина: Злата вредни: историчари и њихови хероји
2019/12/09


Удружење „Пансеј“ и Регионални центар за таленте „Михајло Пупин“, Панчево организује трибину под називом
Концерт: ХОР СЛАВИСТА
2019/12/03


Од 26. октобра слависти почињу своју прву турнеју по Војводини у оквиру пројекта «Траговима руске мелодије» који је подржан од стране Фонда «Руски свет» из Руске Федерације. Овом приликом одржаће концерте у Новом Саду, Сомбору, Суборици, Бачкој Тополи, Кикинди, Сенти, Зрењанину и другим градовима како би младе људе упознали са утицајима руске културе на српску и мелодијом руских и српских песама приказали историјске нераскидиве везе наших народа. Концерт у Панчеву биће одржан 08.12.2019 са почетком у 19.00 часова у Свечаној сали Народног музеја Панчево. Чућете руске и српске народне песме, лирске, љубавне песме, инспирисане народним обичајима, песме из ратних времена, познате козачке композиције, а кроз овај програм водиће вас гласови не само из разних градова Србије, Републике Српске, већ и из далеког Сибира. ОПШИРНИЈЕ НА СТРАНИЦИ ИНФОРМАТОР
Изложба поводом јубилеја Прота Васа Живковић- 200 година од рођења
2019/11/04


У години великог јубилеја 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве, а у оквиру обелаежавања Дана града Панчева, Народни музеј Панчево има ту радост и част да обележи 200 година од рођења нашег панчевачког проте Василија Васе Живковића. Тим значајним поводом 7. новембра у 13 сати биће отворена изложба Прота Васа Живковић у Свечаној сали Народнох музеја Панчево. Читава изложбена поставка прожета је у част јубилеја галеријом оригиналних портрета његових најближих пријатеља и сарадника, личним предметима и рукописима. Реализацију изложбе помогли су Српска православна црквена општина Панчево, Народни музеј у Београду, Музеј Вука и Доситеја Народног музеја у Београду, Архив Српске академије науке и уметности, Српска православна црквена општина Идвор и Историјски архив у Панчеву. Прота Васа родио се у Панчеву 1819. године, од оца Теодора, свештеника, и мајке Софије Ђорђевић. Као свештеник и јавни радник, бавио се многим пословима из области просвете, културе, цркве, понајвише са једним циљем да афирмише српски народ у Хабзбуршкој монархији. Посебан допринос култури и друштвеном животу биле су песме проте Васе Живковића познате не само у Панчеву, већ и у васцелом Српству Неке од познатијих су: „ Љубопевац“ (познатија као „Ти плавиш зоро златна“), „Моји јади“(или „Ах, кад тебе љубит` не смем“), „Граничарска песма“ (или „Радо иде Србин у војнике“). Како је сам говорио, спонтано је и једноставно „певуцкао кад му је срце у пријатним тренуцима или у црним неприликама само од себе певало“. Прота Васа Живковић, једна је од најистакнутијих личности српског народа који су живели у Хабзбуршкој монархији у 19. веку. Био је светионик у Српској православној цркви, просвети и култури. Шта је све учинио за свој град и народ тешко је побројати. Панчевци су му се делимично одужили, једну основну школу и улицу у граду назвали су његовим именом.


Узбудљиви градови
2019/11/01


Поводом Дана града, 08. новембра у 19 часова, у Народном музеју Панчево, отвара се изложба уметника из нашег града Вука Вучковића. Овогодишњи добитник Новембарске награде, представиће нам свој најновији рад из серије „Узбудљиви градови“ и то сликом свог родног града Панчева. Поред слике Панчево, која је димензија 150 x 215 цм, уљане боје на платну, која ће бити посебно истакнута као главно дело, на изложби ће били представљени и други градови ове серије. На свечаном отварању изложбе биће одржана и промоција вина винарије Лалић. Улаз је слободан.
Концерт Зрењанинског камерног оркестра
2019/10/28


Четири годишња доба&qуот; Солисти су Професори на Академији уметности у Новом Саду. Флоријан Балаж редовни професор и Ерне Сван самостани стручни сарадник. Оркестром диригује један од најбољих диригената Румуније Маестро Раду Попа шеф диригент Темишварске филхармоније. Зрењанински камерни оркестар наступа под покровитељством Културног центра Војводине &qуот;Милош Црњански&qуот; и Покрајинског секретаријата за културу јавно информисање и односе са верским заједницама. Народни музеј Панчево Четвртак 31. октобар у 20 часова Улаз је Слободан.
изложба: Жене у античком Риму
2019/10/25


„Најбоље мерило за културу једног народа, јесте положај жене“ Аугуст Бебел Када се говори о положају жене у античком Риму, најпре се може помислити да су оне биле потпуно ускраћене за свако право, јавног живота или образовања. Међутим, током дугог трајања Рима, положај жена се менњао, тако да је у време цара Јустинијана, положај жене био готово изједначен са правима мушкараца, те је био бољи него у неким савременим државама. То није тешко разумети, ако знамо да су жене у модерном свету, прво добиле право гласа на Новом Зеланду, крајем 19. века, а у Швајцарској на пример, тек 1971. године. Изложба Жене у античком Риму, базира се на археолошким открићима откривеним на територији данашње Србије, предметима из свакодневног живота, посуђу, накиту, који су углавном користиле жене и показује какав је утицај римска култура извршила на локално становништво Балкана у погледу положаја жене у друштву. Ауторка изложбе је Гордана Ковић, археолог и музејски саветник Музеја у Шапцу. Народни музеј Панчево Уторак, 29. октобар у 19 часова Улаз је бесплатан
промоција књиге „ Како је полетела Српска Спарта – Прича о др Владимиру Алексићу “
2019/10/15


Промоција књиге „ Како је полетела Српска Спарта – Прича о др Владимиру Алексићу “, аутора мр Милорада Илића, након које следи отварање изложбе посвећене др. Владимиру Алексићу и историји ваздухопловства у Панчеву, биће одржана у четвртак 17. Октобра, у 19:30 часова, у Народном музеју Панчево. Књига и изложба представљају омаж др. Владимиру Алексићу, ренесансном интелектуалцу, славном Панчевцу који је само неколико година нако првог лета браће Рајт, узлетео у летелици коју је сам конструисао и изградио. Др. Алексић, пионир је и први летач у историји српског ваздухопловства, и зачетник богате историје авијације у Панчеву. Осим тога, др. Алексић поседовао је и један од најсавременијих санаторијума, који се још почетком 20. Века могао мерити са најбоље опремљеним санаторијумима у Европи. Опремљен стујом, електричним осветљењем, топлом водом и канализацијом, рентген апаратом, готово 50 година пре остатка Панчева. Био је човек широких интересовања, песник, писац, музичар... говорио пет страних језика, а као одборник Муниципалног већа борио се за права својих суграђана. Први је поседовао аутомобил у Панчеву... Један је од оснивача и председника Српског кола Узданице, чији је главни циљ био едукација и подизање српске националне свести и културе код омладине. Све у свему један је од најзначајнијих Панчеваца икад, у рангу са иконама Панчева, протом Васом Живковићем и др Светиславом Касапиновићем. Књига и изложба су права посластица за све оне који воле Панчево, његову богату историју и авијацију. Народни музеј Панчево, четвртак 17. Отобар у 19:30 часова, улаз је бесплатан.


форензика древности - ВИНЧА
2019/09/23


Неолитска Винчанска култура свакако је једна од најпознатијих археолошких феномена који се везују за територију данашње Србије. Управо Винчанци су они који су на Балкану учествовали у „Неолитској револуцији“, први су живели у кућама какве и ми данас знамо, гајили стоку, бавили се пољопривредом... Али оно што их данас чини препознатљивим код нас и у свету су фантастичне фигурине људи и животиња, тајанствени „жртвеници“, најранија употреба метала на Балкану, а могуће и много шире. Ту су наравно симболи које откривамо на њиховим посудама, такозвано „Винчанско писмо“. Савремена истраживања Винче, започела су 1998. године, и још увек трају. Преко 250 студената, волонтера, археолога, доктора наука, из Србије али и из Македоније, Грчке, француске, Немачке, САД-а и других земаља вредно и предано ради на откривању тајни које овај монументални локалитет још увек чува. Дођите да сазнате све што вас занима о далекој и богатој прошлости и људима који су живели у доба Винче пре 7.000 година на нашим просторима. Изложба ће бити отворена у среду 25. септембра у 19 часова, а трајаће до 12. октобра 2019. године.
Изложба „Цртице из живота и дела Јована Ердељановића (1874-1944)“
2019/09/23


Изложба „Цртице из живота и дела Јована Ердељановића (1874-1944)“ аутора Николе Влајића свечано је отворена у четвртак, 19.09.2019 са почетком у 13 часова у свечаној сали Народног музеја Панчево. Јован Ердељановић је рођен у Панчеву и први је доктор етнологије на Балкану. Проучавао је живот балканских народа (Кучи, Братоножићи, Пипери...), Буњевци, Шумадинци, Банаћани, Власи и други. Био је професор Београдског универзитета, академик, аутор више значајних књига. Изложба је уприличена поводом 75 година од упокојења великог научника. Изложбу организује Завод за заштиту споменика културе у Панчеву у сарадњи са Народним музејем Панчево, под покровитељством града Панчева. Реализацију изложбе су помогли Филозофски факултет у Београду, катедра за етнологију и антропологију, Градски музеј Вршац, Народни музеј Панчево и КУД „Станко Пуновић-НИС Рафинерија нафте Панчево“. Изложба је отворена до 19.октобра.
Изложба „Јапанизам у Банату“
2019/08/15


Ова изложба, са једне стране, има за циљ да презентује покретна културна добра која потичу са простора Јапана, или су пак настала под његовим утицајем, а чувају се у банатским јавним збиркама и приватним колекцијама. Са друге стране, она истражује културне и уметничке везе између Баната и Јапана пре званичног потписивања уговора о културној сарадњи 1968, и његовог ступања на снагу наредне године. На изложби и у пратећем каталогу тада су представљена и стручно обрађена 43 предмета или целине, израђена у Јапану или настала под утицајем јапанске културе, од тога су 22 у власништву Народног музеја Зрењанин. По један предмет позајмљен је из Народног музеја Панчево, Народног музеја Кикинда, Градске народне библиотеке Жарко Зрењанин и Савремене галерије УК Ечка. Преостали предмети потичу из зрењанинских приватних колекција, међу којима се посебно истичу они у власништву Бошка Закина. Они предмети и објекти за које није било могућности да буду изложени, представљени су у каталогу у виду илустрација. Након изложбе „Јапанизам у Банату“ у Зрењанину, договорено је гостовање у Народном музеју Панчево за 2019. годину. Према унапред договореном плану одлучено је да се првобитна поставка додатно обогати сродним уметничким делима из фонда панчевачког Музеја чиме су концепт и назив изложбе у великој мери оснажени. Услед оваквих околности нова поставка која је представљена панчевачкој публици носи поднаслов „верзија 1.1“.
"Отварање самосталне изложбе слика Милоша Калишког
2019/07/29


Петак 02. август, 19 часова Млади уметник из Вршца представиће се панчевачкој публици након изложбе у галерији Архива у Панчеву 2017. године и бројних успешних изложби широм земље. Погледаћемо неке старе, али и многе нове идеје, нова дела, уља на платну и цртеже на картону и папиру. Добродошли! " Каталог изложбе можете преузети на страници ИНФОРМАТОР


Изложба: „Вајари/ке Србије“, Вајарске секције УЛУС-а
2019/07/19


Позивамо вас на изложбу „Вајари/ке Србије“, Вајарске секције УЛУС-а која се отвара у уторак, 23. јула 2019. у 19 часова у Народном музеју Панчево. Преузмите програм са странице ИНФОРМАТОР
Wrong festival i EYOT
2019/07/17


Nedelja 21. jul u 20 časova Srpski alternativni džez kvartet će izvesti specijalni set na posebno dizajniranoj bini "Museum Stage"-a, u Narodnom Muzeju Pančeva. "Nirvana Evropskog džeza" je oformljena u Nišu pre nešto više od 10 godina i tokom te dekade su uspeli da rasprodaju hale u Srbiji i širom Evrope. Muzika EYOT-a će biti vodeća snaga cele magične noći i postavka muzeja će biti osmišljena oko melodija, karaktera, snova i slika koje njihova muzika stvara. Ulaz na ovaj događaj će vas koštati 600 dinara ukoliko posedujete trodnevnu kartu ili 1200 dinara ukoliko je nemate. OPŠIRNIJE PREUZMITE SA STRANICE INFORMATOR
ПРЕДСТАВА: ЉУБАВ ДО ГРОБА
2019/06/29


ПРЕДСТАВА МИОДРАГ ИЛИЋА ЉУБАВ ДО ГРОБА „ДОК САМ ЈА САЊАО БУДУЋНОСТ , МНОГИ СУ РАЗГРАБИЛИ САДАШЊОСТ“ Каже у једном моменту Чубрило, стари сањар и славни акробата. Ради се о мелодрами са елементима комичних , а и по мало трагичних сцена Ова представа је сукоб старе класичне генерације и ријалаити генерације, која заводи и обећава, а потом гази и уништава не би ли дошла до свог циља, а то је материјално богатство. Сукоб романтичног и традиционаланог са безвредним духовним насиљем. Представа обилује низом комичних елемената, као и грађанским песмама , које дуго, дуго нисмо чули. У представи играју : СНЕЖАНА САВИЋ МАРИНА ВОДЕНИЧАР и МИЛЕНКО ПАВЛОВ Режија : ВЛАДИМИР ЛАЗИЋ Костим : СЕНКА ЂОРЂЕВИЦ Музика : ПЕЦА АНТОНОВИЋ Дизајн : БИЛИ КИНГ Организација: СТАНИСЛАВ МЛАДЕНОВИЋ Светлосно - музички ефекти: ДРАГАН ЖИВКОВИЋ Среда 03. јул, у 21 час Двориште Народног музеја Панчево Улаз је бесплатан
Изложба: "ДЕЛИБЛАТСКИ ПЕСАК"
2019/06/24


Уторак 25. јуна у 20 ч, свечано отварање изложбе радова насталих током трајања јубиларне 50-те ликовне колоније "ДЕЛИБЛАТСКИ ПЕСАК".


Представа: „Циркус Фантастико“,
2019/06/20


Како су наши суграђани навикли, и ове године Народни музеј Панчево угостиће пријатеље из драмске секције Клуба за одрасла лица. Ове године поводом петог јубилеја постојања ове секције, за наше суграђане су припремили представу „Циркус Фантастико“, ауторски текст у режији Александре Ксеније Милосављевић коју ће извести у недељу 23.06.2019. са почетком у 20:30. Представа „Циркус Фантастико“ говори о малим, обичним људима који сањају неке своје снове и понекад, наизглед поражени ипак побеђују узимајући судбину у своје руке. Главни јунак ове опоро - смешне приче је власник циркуса Борко звани Боби и његова тетка Жаклина. Услед немаштине и све мањег броја публике а самим тим и зараде, они се одлучују на повратак у свој родни крај, где Боби очајнички покушава да постави на ноге свој стари, прашњави, неугледни циркус. Заплет почиње доласком инспектора који покушавају да утврде чија је то у ствари ливада и да ли Боби има право да ту живи. Нико не зна где се налази мистериозна Бобијева катастарска тапија. Ситуација се компликује чињеницом да је све мање хране у кухињи и све мање новца у каси. Светла тачка живота у Циркусу је трезвена и симпатична девојчица Викторија и када се буде решила будућност њеног живота и образовања, решиће се сви остали проблеми који постоје у том циркусу.
Изложба: „Гамзиград 2018”
2019/06/13


У оквиру сарадње ликовних колонија  „Гамзиград” из Зајечара и „Делиблатски песак” из Панчева, у Народном музеју Панчево представљамо вам изложбу уметничких дела насталих у међународној ликовној колонији „Гамзиград 2018”. Свечано отварање изложбе је у уторак, 18. јуна 2019, у 19 сати. у салону Народног музеја Панчево.
КОНЦЕРТ
2019/05/18


Бане Глуваков ТРИО вечерас у 21 час двориште Музеја Музеј је центар Панчева
Казивање о прота Васи
2019/05/18


Још једно предавање Николе Влајића. Вечерас у 19:30 Свечана сала


Румуни и Срби у Банату
2019/05/18


Вечерас у 18:30
Концерт триа АЛЕГРА
2019/05/17


18. мај 17часова
Изложба: "Трагом банатске железнице"
2019/05/16


Драги наши суграђани и гости Панчева, Народни музеј Панчево с поносом Вас позива на свечано отварање изложбе "Трагом банатске железнице" Петак, 17. мај у 19 часова Аутори ове занимљиве изложбе, чији је повод 125-та годишњица доласка "гвозденог коња" у Панчево, су историчар Срђан Божовић и етнолог Александра Јаковљевић, а изложба је реализована у сарадњи са Клубом љубитеља железнице Панчево и Јосипом Вебером. Након отварања изложбе,посетиоци ће премијерномоћи да погледају филм "Пази на воз" аутора Радована Ђерића, музејског фотографа и сарадника на пројекту, вишеструког добитника награда на фестивалима кратког и документарног филма. Ово је друга изложба коју отварамо у току Манифестације Музеји Србије - Будућност традиције" и у сусрет Ноћи музеја, када Вас очекују бројни програми! Видимо се у Музеју!
Панонија фестивал гитаре
2019/05/16


Концертом Ивана Хочевара почео је 2. Панонија фестивал, од 16. до 19. маја у Музеју и Библиотеци, одржаће се такмичења, мајсторске радионице и концерти класичне гитаре. У петак 17. 5. у 19:30 часова концерт Емила Хаџиефендића (БиХ), а затим ће наступити Давид Штрбац из Србије. комплетан програм фестивала можете преузети са странице ИНФОРМАТОР


Изложба дигиталних принтова: Време прошло време садашње
2019/05/12


Народни музеј Панчево са поносом Вас позива на отварање изложбе дигиталних принтова аутора Љубе Бечејског. Свечана сала Музеја, уторак 14. мај у 19 часова Овом веома занимљивом изложбом, којом аутор указује на стање савременог човека и наше планете, кроз визуру класичних уметничких дела великих мајстора, од ренесансе до 20-ог века, панчевачки Музеј започиње обележавање националне Недеље музеја, која се завршава низом догађања у суботу, 18. маја, када обележавамо светски Дан музеја и европску Ноћ музеја. Добро нам дошли!
Музеји за 10
2019/05/12


Од 13. до 19. маја, посетите изложбе и програме које смо за вас припремили
Солистички концерт Марте Медан
2019/05/08


У суботу 11. маја у 19 часова у Свечаној сали Музеја, биће одржан Солистички концерт младе панчевачке виолинисткиње Марте Медан Гости: Ђорђе Грба, виолина и Трио В3. На програму ће бити дела: Е. Лалоа, Г. Тартинија, Ј.С. Баха и А. Дворжака.
Kонцерт триа ПанАртист
2019/05/03


Трио "ПанАртист" и Народни музеј Панчево, позивају Вас на концерт класичне музике, у суботу, 4. маја у 19 часова Свечана сала Народног музеја Панчево. Наступају професори музичке школе "Јован Бандур", Анђела Стојовић Добричанин, Војкан Поповић и Бојан Тирменштајн.


Промоција романа: Мед
2019/04/23


Удружење Лас Хентес организује трибину у свечаној сали Нарадног музеја Панчево у уторак, 23.априла 2019, са почетком у 19 часова. Ради се о промоцији романа под називом МЕД, француског писца и издавача српског порекла, Слободана Деспота. Роман је писан на француском језику и објавила га је чувена издавачка кућа Galimard 2014.године и ставила у њихову најелитнију Белу едицију. Године 2014.објављен је и у Србији (Геопоетика), а текуће 2019. доживљава друго издање. О књизи ће говорити Слободан Деспот, аутор Драгослав Бокан, редитељ и писац Улаз слободан.
Народни музеј Панчево Жели вам
2019/04/21


изложба „Реконекција“
2019/04/16


Традиционална међународна манифестација Тријенале проширених медија у организацији Секције проширених медија Удружења ликовних уметника Србије УЛУС ове године одржава се не само у централном изложбеном простору - Павиљону “Цвијета Зузорић” на Калемегдану, већ и у неколико других простора у Београду и другим градовима Србије. Поред отвореног конкурса, концепт Тријенала подразумевао је да селекторски тим УЛУС-а позове реномиране уметнике, кустосе и професоре да дају предлоге уметника и уметничких група који ће по позиву учествовати на изложби. У сарадњи са УЛУС-ом и Тријеналом проширених медија, Народни музеј Панчева приређује изложбу мултимедијалног карактера под називом Реконекција. Опширније о изложби преузмите са странице ИНФОРМАТОР
Васкрс у музеју
2019/04/13


од 9. до 18 априла преузмите каталог на страници ИНФОРМАТОР


Изложба „300 ГОДИНА ПОЖАРЕВАЧКОГ МИРА“
2019/04/05


Изложба „300 ГОДИНА ПОЖАРЕВАЧКОГ МИРА“ у организацији Друштва за неговање традиције Банатске војне границе из Гаја, у сарадњи са бројним институцијама и установама културе, међу којима је и наш Музеј, биће свечано отворена у среду 10. априла у 19 часова, у Народном музеју Панчево. Пожаревачки мир из 1718. године представља изузетно битан догађај за јужни Банат у сваком погледу, а изложба уз реконструкције самог шатора у коме је мир потписан између представника Венеције, Хабсбуршке монархије и Отоманског царства, доноси свеобухватну причу о насељавању Срба и Немаца на просторе мочварног и ратовима опустошеног јужног Баната, почетком 18. века. Моћићете да сазнате о напорима да се наши крајеви населе, култивишу, да се села „ушоре“, уреде водотокови, израде карте, све у циљу организовања Банатске војне границе, која је требало да коначно заустави све нападе Отоманског царства даље ка северу. Видећете реконструкције кућа Граничара, од једноставних заклона и земуница до банатских кућа из 19. века које и данас знамо, макете Улмске кутије и дунавских бродова из 18-19. века, као и реконструкције униформи граничара Банатске војне границе. Изложба ће бити отворена од 10. априла до 08. маја 2019. године, добродошли!
Изложба фотографија: “Градови Војводине оком старих фотографа”
2019/03/18


Месец фотографије у Народном музеју Панчево, настављамо уз изврсну изложбу ауторке Милкице Поповић. Кроз ову изложбу моћи ћете да се упознате са историјом фотографије у Војводини укључујући путујуће фотографе-дагеротиписте и прве професионалне атељее. Сазнаћете који су мотиви инспирисали фотографе војвођанског поднебља са значајним освртом на радове Анастаса Јовановића, првог српског фотографа. Видимо се 19.03.2019. у 19 часова у Свечаној сали Народног музеја Панчева.
Изложба фотографија: “АЛ ИМА ЉУБАВИ МОЈЕ”
2019/03/04


Ретроспективна изложба фотографија нишког уметника Ивана Хаџи Здравковића Сосе (1952-2013), којом је у Галерији савремене уметности Ниш обележена петогодишњица уметникове смрти новембра 2018. године, гостује, у својој сажетој варијанти, у Народном музеју Панчево. Аутор изложбе: Ивана Здравковић; кустос изложбе: Људмила Ђукић; дизајнер изложбе: Јелена Мацановић. Отварање изложбе је 8. марта 2019. године у 19 часова. Спонзори отварања су Винарија Вимид и Дестилерија Фрунза.
Међународни књижевни фестивал - сусрети писаца из региона
2019/02/21


Ове зиме у Панчеву ће бити одржан сусрет писаца из региона. Ради се о међунарoдном књижевном фестивалу који се сваког годишњег доба одржава на другом месту, с циљем да окупи домаће и стране писце, представи њихову уметност и допринесе дијалогу и разумевању, како би се ширила присутност различитих књижевних пракси и поетика. У Панчеву ће гостовати домаћи аутори са колегама из суседних земаља. Из Слoвеније нам долази Изток Осојник и Дејан Кобан, из Хрватске Енес Кишевић, Дражен Катунарић и Маријан Гракалић, из Босне и Херцеговине Дино Перовић, Тамара Чапељ и Јасмина Хањалић, а из Македоније Борче Панов и Јовица Илић. Србију у овом сусретању представљају аутори из Панчева Јасмина Топић, Милош К. Илић, Предраг Алмажан, Вуле Журић, Дејан Боснић и Немања Ротар Програм фестивала: 22. фебруар 2019. 17 сати: Пријем гостију књижевника у Градској управи 18 сати: Отварање изложбе „На веслу прича“ у Фоајеу КЦП 20 сати: Књижевно вече у Градској библиотеци Панчево 23. фебруар 2019. 12 сати: Свечана сала Народног музеја Панчева – Читање текстова 19 сати: Градска библиотека Вршац – Књижевни сусрет Видимо се у музеју


Панчево град сусрета
2019/02/19


Књижевност у четири годишња доба: зима
50 година ликовне колоније "Делибластки песак"
2019/02/12


Драги сугрђани, имамо част да Вас позовемо да присуствујете свечаности поводом 50. годишњице Ликовне колоније "Делибластки песак". Свечано отварање изложбе биће одржано у четвртак 14. фебруара у 19 часова у Народном музеју Панчево. Видимо се у музеју.
Промоција јубиларног двадесетог броја "Гласника музеја Баната"
2019/02/05


У Народном музеју Панчево, у петак 8. фебруара у 12часова, одржаће се промоција јубиларног двадесетог броја "Гласника музеја Баната". Гласник музеја Баната" је стручни часопис из области музеологије, уметности и културе, основан 1988. као "Гласник Народног музеја Панчево" са задатком да стручној и широј јавности представи резултате научних истраживања и музеолошке делатности у нашем Музеју. Од 1995. часопис прераста у "Гласник музеја Баната", када се панчевачком Музеју придружују и колеге из Кикинде, Вршца, Зрењанина и Беле Цркве. Данас за Гласник пишу и стручњаци који раде у другим сродним установама, установама заштите. Чланци су подељени у више целина: археологија, етнологија, историја, историја уметности, конзервација, грађа, извештаји и прилози и прикази. Средства за реализацију "Гласника" обезбедили су Покрајински секретаријат за културу и град Панчево
Изложба 'Сећањем од заборава' – 60 година од оснивања уметничке групе 'Панчево 5'
2019/01/15


(Стојан Трумић, Ксенија Илијевић, Јован Витомиров, Добривоје Војиновић и Божидар Јововић) Аутори изложбе Никола Влајић - саветник, Димитрије Јованов кустос - ист. уметности и Дамир Прашникар кустос ист. уметности. Заједнички пројекат Народног музеја Панчево и Завода за заштиту споменика културе у Панчеву. Отварање изложбе : петак, 18.1. 2019 у 19,30 сати у Народном музеју опширније на страници ИНФОРМАТОР


Изложба "Руси у Панчеву - живот и наслеђе"
2018/12/18


У петак, 21. децембра. 2014. године, у 19.30 сати, У Свечаној сали Народног музеја Панчево отвара се изложба „Руси у Панчеву – живот и наслеђе“ аутора Светлане Месицки, Димитрија Јованова и Гордане Стојанов. Изложба обухвата више аспеката живота и заоставштине руске емиграције у Панчеву у периоду између Великих ратова. Поред дела из ликовне збирке Музеја, личних предмета породица руских емиграната и породичних колекција, изложиће се, захваљујући подршци Министарства културе и информисања Републике Србије, конзервиране и рестаурисане иконе из Храма Преображења Господњег у Панчеву.
Изложба "Панчево у Револуцији 1848-1849"
2018/11/20


У петак 23. новембра у 18:48 часова, у Свечаној сали Народног музеја у Панчеву, отвара се заједничка изложба Народног музеја Панчево и Историјског арј+хива у Панчеву, а поводом обележавања 170 година од Велике револуције 1848. Изложба носи назив "Панчево у Револуцији 1848-1849", биће изложени оригинални документи из времена револуције, оружје које су устаници користили, а први пут ће јавности бити представљена рестаурирана Застава Војводства Српског из 1848. која се иначе чува у Народном музеју Панчева и представља један од најважнијих историјских сведока државности српског народа у Војводини. Ове године, Застава Војводства Српског, (једна од једине две преостале, а обе су откривене у Панчеву) у потпуности је рестаурирана средствима Покрајинског секратаријата за културу, информисање и односе са верским заједницама. На отварању моћи ћете да сазнате о организовању устанка у Панчеву и Војводини, борбама које су вођене у нашем граду и околини као и све о вођама устанка, Војводи Стевану Шупљикцу, Стевану Петровићу Книћанину, капетану Адаму Косанићу и другима, а чије је седиште било управо у Свечаној сали Народног музеја у Панчеву, Сазнајте све о људима и догађајима који су Панчеву донели назив "Српска Спарта".
3. Lady Wind Festival
2018/11/15


22.11.2016. године одржан је први Lady Wind Festival Баптистичкој цркви у Панчеву. Већ на самом почетку Фестивал је окупио 30 солискиња на :флаути, обои, саксофону, хорни, мелофону , труби, тромбону и тенорхорни и 4 камерна ансамбла са 18 чланова. Новина на овом такмичењу је и то да су проглашавани најуспешнији професори за сваку категорију а проглашен је и професор лауреат такмичења. 3. Lady Wind Festival одржаће се у народном музеју у Панчеву, у недељу 18. 11. 2018 са почетком у 10 сати.
Изложба "Незаборављене инспирације"
2018/11/13


"Незаборављене инспирације" назив је изложбе уља на платну, панчевачког сликара Милосава Урошевића-Уроша, коју ћемо свечано отворити у среду, 14. новембра у 19 часова, Панчево, родни град и његова околина, представљају снажну и неисрпну инспирацију овог уметника. Изложбу ће отворити сликар Чедомир Кесић, члан УЛУС-а и један од оснивача колоније Делиблатска пешчара. Добро дошли


Ансамбл Београдски барок приређује завршни концерт „Барокне радионице 2018“
2018/11/09


У понедељак 12. новембра у Народном музеју у Панчеву, с почетком у 20 часова ансамбл "Београдски барок" приредиће завршни концерт „Барокне радионице 2018“. Здружени ансамбл радионице кога чине чланови Београдског барока, студенти и професори Факултета музичке уметности у Београду и ђаци и професори музичке школе Јосип Славенски извешће ремек-дела италијанских барокних композитора Корелија, Торелија, Дурантеа и Ђеминијанија у жанру кончерта гроса. Панчевачка публика ће имати јединствену прилику да чује извођење ових дела у звучно богатом ансамблу и у комбинацији савремених инструмената и копија историјских инструмената. Улаз на концерт је слободан.
Изложба: "Ослобођење Панчева 1918. године"
2018/11/06


У среду 07. новембра у 20 часова поводом прославе Дана града и обележавања 100-годишњице уласка српске војске у Панчево 1918. године, позивамо вас на свечано отварање изложбе "Ослобођење Панчева 1918. године", аутора Срђана Божовића. Све о дешавањимау Панчеву, страдању и херојству наших суграђана у Првом светском рату сазнаћете кроз причу аутора, изложене експонате, оружје српске и аустроугарске војске као и оригинална документа из тог времена. Добродошли у Музеј!
Изложба фотографија "Начин Живота"
2018/10/30


Изложба уметника Валерија Близњука припремљена је посебно за Србију, она показује другачију Русију, која је мало позната широкој публици, непознате крајеве и ликове њихових становника. То је та Русија, коју не показују туристима и коју не можеш да погледаш на телевизији. Ту Русију не знају само странци, често је непозната и самим Русима. Зато је највећи део представљених радова на изложби посвећен руском Северу и његовим сакривеним местима: Соловецка острва, Архангелска област, мали град Тутајев. Изложба ће се одржати у Народном музеју Панчева у периоду од 02.11.18 – 16.11.18. ОПШИРНИЈЕ О ИЗЛОЖБИ ПРЕУЗМИТЕ НА СТРАНИЦИ ИНФОРМАТОР
Концерт у оквиру НОВА фестивала
2018/10/06


Последњег дана Нова Фестивала, у недељу, 7. октобра у 21 сат у Народном музеју у Панчеву, на програму је специјални концерт аустријско-иранског састава Габбех, који ће публику повести на несвакидашње музичко путовање од древне Персије до модерног Беча.


Изложбу „Мој свет слика”
2018/10/03


Амбасадорка Словачке отвара изложбу словачког уметника Милослава Дворжака у Народном музеју Панчево Изложбу „Мој свет слика”, словачког уметника Мирослава Дворака, отвориће Њена екселенција Дагмар Репчекова, амбасадорка Словачке Републике, у петак 5. октобра 2018. у 18 часова у Народном музеју у Панчеву . Изложба ће бити отворена до 30. октобра 2018. Опширније о овој изложби можете преузети са странице ИНФОРМАТОР
Промоција књиге: Румунски путници у Србији
2018/10/01


Концерт Биг Бенда Карагандинске филхармоније
2018/09/14


Филхармонија – културна институција Караганде, која обједињује неколико разних професионалних музичких колектива, основана је 1945. године и носи име Кали Бајжанова, легендарног певача казахстанских традиционалних песама. Караганда је најважнији индустријско-рударски центар Казахстана и град је помогао да се филхармонија доведе на висок уметнички ниво. Од првих година постојања, ова најважнија културна установа Караганде увек је испуњавала свој главни задатак – преношење музичке културе у масе и уздизање уметничког укуса становништва. Џез оркестар је основан 1994. и данас има 25 чланова. Овај бенд је један од најпопуларнијих професионалних ансамбала из државног концертног удружења града Караганде. За кратко време бенд је постао лауреат бројних фестивала у Казахстану и иностранству, укључујући фестивале одржане у Русији, и брзо је препознат међу љубитељима џез музике. Концерте оркестра са заслужним извођачима, као што су Д. Каиролин и виртуозни пијаниста А. Пронином, публика је дуго памтила. Данас оркестар има верну публику. У свом репертоару оркестар има дела композитора Казахстана, као и најпознатија дела страних џез композитора, укључујући Гершвина, Бернштајна, и најпознатије џез стандарде. Концерти уз учешће џез оркестра из Караганде увек се одржавају на високом нивоу, у препуним салама. Звезде џез музике, лауреати међународних такмичења, А. Пронин и Ј. Оринбасарова, квартет “Москва-Трансит” и многи други, наступали су са овим истакнутим џез оркестром. Биг бенд Караганда има богат репертоар џез музике, који се сваке године допуњује новим композицијама, укључујући и радове казахстанских композитора. Велику пажњу и напоре за ажурирање репертоара и побољшање извођачких вештина оркестра даје њен главни диригент Игор Андреиченко. Концерт се посебно препоручује свима онима који желе да прошире своје видике кад су у питању класици џез музике, овде представљени у свом најбољем издању и најплеменитијем, виртуозном биг бенд извођењу. Концерт ће се одржати у дворишту Народног музеја Панчево у суботу 15. 09. 2018. године у 20 сати. Улаз је бесплатан, а у случају лошег времена концерт ће се одржати у сали Аполо.
"САД - Србија 1918-2018: дипломатски и културни односи"
2018/09/14


Народни музеј Панчево позива Вас на отварање изложбе "САД - Србија 1918-2018: дипломатски и културни односи" Петак 14. септембар у 19 часова Изложбу ће отворити аташе за културу Америчке амбасаде у Београду г. Мајкл Брук. Добродошли


Позоришна представа: Лажи ме
2018/08/23


Август се ближи крају, а ми настављамо културно лето у Музеју представом "Лажи ме" у режији Драгослава Дабића. Представа ће се одржати у суботу 25. августа у 20 часова у дворишту Музеја. Улаз на представу је бесплатан. Главне улоге играју Александар Дунић и Александра Бугарски. Они су средовечни брачни пар, који после двадесет пет година, реши да отпутује у бању у којој су провели медени месец, на сцену ће испливати лажи – оне свакодневне, наивне, беле лажи на које се обично и не осврћемо; и оне црне, тешке, судбоносне и „смртоносне“ лажи које су покидале толике везе. Заглављени на сеоској железничкој станици, чекајући воз који никако не долази, супружници све више упадају у лавиринт сумњи, полуистина, инсинуација и интрига које их доводе на ивицу апсурда. Из тог вртлога у коме су се нашли, једини спас је љубав – она исконска, права и лековита љубав због које се газе морални принципи и због које се, када је то једини излаз, и лаже. Видимо се у Музеју!
„Лујза“ позоришна представа
2018/08/21


Народни музеј Панчево, у дворишту Субота 18. август у 20 часова „Лујза“ позоришна представа у којој главне улоге играју: Соња Јауковић и Весна Станковић Представа о животу једног од најпрослављенијих српских војсковођа, војводе Живојина Мишића, из угла његове жене, Немице, Лујзе Крикнер. Млада Лујза, богата наследница из протестантске немачке породице, на балу краљице Наталије, упознаје младог српског официра, Живојина Мишића, заљубљује се и, упркос противљењу породице, удаје за њега. Она напушта богатство и породицу, и почиње да живи тешким животом, уз рат и бројне недаће, али са снажном љубављу према свом мужу, која се не гаси ни деценијама после његове смрти. „Лујза Мишић је једна чудесна жена. Она је велика љубавна и животна хероина, жена која се одрекла свега; богатсва, родитеља, своје протестанске вере, само да би била уз човека свог живота, Живојина Мишића. Парадокс је то што је су њој, Немици која је родила шесторо деце једном од највећих српских хероја и војсковођа, два сина убили управо Немци. Цела та прича је заиста чудна, болна, али и чаробна“, речи су редитељке и глумице, Весне Станковић. Лик Лујзе Мишић, тумачи Соња Јауковић, првакиња драме Народног позоришта од 1980. године, а улогу радијске новинарке, Босиљке, Весна Станковић, глумица Југословенског драмског позоришта. Представа је рађена по тексту Саше Симоновића, драматизацију и режију потписује Весна Станковић, музику Владимир Никић, а костиме Ивана Гутеша.
Изложба: Витез нашег времена
2018/08/14


Народни музеј Панчево у сарадњи са шах клубом Светозар Глигорић – Глига из Панчева, организује изложбу у част највећег шахисте Србије и Југославије 20. века, Светозара Глигорића. Изложба носи назив „Светозар Глигорић – витез нашег доба“ чији је аутор виши кустос историчар Срђан Божовић, а коме је свесрдно помагао Миладин Митровић, председник шах клуба Глига, који је био и лични, дугогодишњи Глигорићев пријатељ. Изложба ће вам приближити свет врхунског шаха, спорта уопште, али и бројних славних људи са којима се Глигорић дружио. Међу њима свакако се издвајају Че Гевара и Кастро, енглеска краљица, бројни холивудски глумци, мајстори шаха попут Таља, Смислова, Фишера, Карпова и Каспарова... Светозар Глигорић остао је сироче са 17 година, ратовао је против окупатора у другом светском рату, био је 12-оструки првак Југославије у шаху, велемајстор ФИДЕ, олимпијски победник, али и много, много више од тога. Ако знате ко је био Глига, дођите да се заједно подсетимо овог истинског витеза нашег доба. Ако нисте до сада знали за њега, дођите да нешто заједно научимо. Свечано отварање изложбе је у петак, 17. августа у 20 часова, а изложба ће бити отворена месец дана. Добродошли у Народни музеј Панчево!
Монодрама "Флора Сендс"
2018/08/10


Предстaву изводи Тaтјaнa Кецмaн, којa је нaписaлa текст, нa основу оригинaлних зaписa, aутентичних изјaвa и одломaкa из биогрaфијa ове неверовaтне жене. Истовремено духовитa и трaгичнa исповест у првом лицу једине, једине жене сa зaпaдa којa се кaо припaдник регулaрне војске борилa у Првом светском рaту. И то нa стрaни Србије! Онa је, чaк и по дaнaшњим мерилимa, живелa крaјње необичaн живот. Флорa је своје дечије снове проживелa нa јaви, борећи се рaме уз рaме сa мушкaрцимa, у свему једнaкa с њимa. Двa путa рaњaвaнa борбом прсa у прсa. Други пут је изнетa из борбе сa 24 рaне нa телу. Добитницa је орденa Светог Сaве, Кaрaђорђеве звезде и регулaрне југословенске војне пензије. У предстaви зaтичемо Флору, кaко нaкон божићне прослaве у бритaнском послaнству долaзи кући, несрећнa што морa носити хaљину и живети живот угледне бритaнске дaме. Уз чaшу шљивовице коју је донелa из Србије и цигaрете од којих се није никaд одвaјaлa , пише свој дневник . Због свог необуздaног темперaментa, онa тешко подноси цивилни живот и сa великом ностaлгијом се сећa својих српских друговa. Флорa тврди дa никaдa у животу ништa није волелa више од војничких дaнa у Србији.


АРХЕОЛОШКА ИСТРАЖИВАЊА УНИВЕРЗИТЕТА У ЉУБЉАНИ Подунaвље (2007—2017)
2018/08/09


Изложбa поводом 10 годинa успешне сaрaдње Одељењa зa aрхеологију Универзитетa у Љубљaни и домaћих нaучно-истрaживaчких институцијa које се бaве културном бaштином, биће отворенa у петaк 10. aвгустa, у 19 чaсовa,  у холу испред Свечaне сaле.  Изложбу ће отворити шеф кaтедре зa aрхеологију из Љубљaне, професор др. Предрaг Новaковић и др. Ненaнд Тaсић, професор нa кaтедри зa aрхеологију Универзитетa у Беогрaду. Нa изложби ће бити прикaзaни методи и нaјсaвременије технике неивaзивне детекције aрхеолошких локaлитетa кaо што су Винчa, Стaрчево, Вaтин код Вршцa.  Посетиоци ће моћи дa сaзнaју више о геофизичким aрхеолошким истрaживaњимa, aрхеолошком системaтском рекогносцирaњу теренa, употреби сaтелитa и остaлих сaвремених методa зa откривaње нових aрхеолошких локaлитетa. KАТАЛОГ ИЗЛОЖБЕ МОЖЕТЕ ПРЕУЗЕТИ НА СТРАНИЦИ ИНФОРМАТОР
Изложбa "ЛИЦЕ ПРИЈАТЕЉСТВА"
2018/08/08


четвртак 9.8.2018. у 18 часова
Изложбa "Чуруг на удару империја"
2018/08/04


Ових дана се у Народном музеју Панчево поставља веома велика и значајна археолошка изложба под називом Чуруг - на удару империја: 20 година археолошке експедиције. Аутор изложбе је музејски саветник, археолог Музеја Војводине Станко Трифуновић. На изложби која ће заузимати комплетно приземље нашег музеја, посетиоци ће моћи да виде реконструкције кућа из разних периода праисторије све до 18. века, и да се упознају са животом људи који су овде живели од 2-3. века пре нове ере, Kелта, Панонаца, преко Сарматских племена, Лимиганата у време Римског царства, затим Германа, Гота и Гепида који су победили Хуне, све до насељавања Словена, Срба на ове просторе. Биће представљени разчличити аспекти живота свих ових народа, од свакодневице, преко заната, пољопривреде, до култа и духовног живота.
Изложба фотографија „Знате шта јесмо али не знамо шта смо могли бити“
2018/07/30


аутор Чедомир Милосављевић академски сликар 31. јул 2018. у 18.00 Изложбу фотографија чине три теме: Особе са посебним потребама, особе са социјалним потребама и мртве природе. Портрети особа са посебним потребама настале су током радионице за ручно прављење папира и пробе савремене адаптације 'Ромео и Јулија'. Уводна реч: Божидар Андрејић новинар у дневном листу 'Данас'. Аутор фотографија Чедомир Милосављевић дипломирао је на Факултету ликовних уметности у Београду. Аутор се са овом изложбом већ представио у Београду почетком 2018. године. у галерији СКЦ-а.


Позоришна представа: Лажи ме
2018/07/26


Петак 27. јули у 20 часова Представа: Лажи ме Текст: Сaшa Симоновић и Жељко Мијaновић Игрaју: Алексaндaр Дунић, Сaндрa Бугaрски Режијa: Дрaгослaв Дaби Позоришни комaд ЛАЖИ МЕ, инспирисaн црнохуморним поетско–прозним зaписимa о људској свaкодневици Сaше Симоновићa „О љубaви, смрти и још неким ситницaмa“ („Српскa књижевнa зaдругa“, 2012), зaмишљен је кaо комедијa кaрaктерa сa елементимa гротеске. Глaвни и једини протaгонисти ове једночинке су Лепомир (АЛЕКСАНДАР ДУНИЋ) и Ружицa (САНДРА БУГАРСКИ), средовечни брaчни пaр. ОН – хипохондaр који све више губи корaк сa убрзaним друштвеним променaмa и сaвременом ствaрношћу којa сa собом носи неизвесност и стрaх од будућности. ОНА – женa јaког кaрaктерa, хрaбрa и предузимљивa, спремнa дa се aкцијом и ризиком бори против свaкодневне рутине и песимизмa који јој угрожaвa брaк. Кaдa посустaли супружници, после двaдесет пет годинa, реше дa отпутују у бaњу у којој су провели медени месец, нa сцену ће испливaти лaжи – оне свaкодневне, нaивне, беле лaжи нa које се обично и не осврћемо; и оне црне, тешке, судбоносне и „смртоносне“ лaжи које су покидaле толике везе. Зaглaвљени нa сеоској железничкој стaници, чекaјући воз који никaко не долaзи, супружници све више упaдaју у лaвиринт сумњи, полуистинa, инсинуaцијa и интригa које их доводе нa ивицу aпсурдa. Из тог вртлогa у коме су се нaшли, једини спaс је љубaв – онa исконскa, прaвa и лековитa љубaв због које се гaзе морaлни принципи и због које се, кaдa је то једини излaз и лaже.
Изложбa "МОЋ БИЉА"
2018/07/04


Изложбa "МОЋ БИЉА"
2018/06/12


Народни музеј Панчево и Институт за проучавање лековитог биља "Др. Јосиф Панчић", позивају Вас на отварање изложбе "МОЋ БИЉА", у среду 13. јуна у 19 часова. Изложба под називом „Моћ биља“ организована је поводом 70 година рада Института за проучавање лековитог биља „Др Јосиф Панчић“ И данас, после 70 година постојања Институт остварује завет свог оснивача и првог управника, уваженог професора и академика, Јована Туцакова. Он нас је учио и научио, да морамо пратити савремена достигнућа у области којом се бавимо. Али, умео је да каже, у народној медицини, у теренском раду, у контакту са природом крију се драгоцена сазнања и искуства. Управо на овакав начин Институт и данас послује. О свему томе говори ова изложба. На поставци ће бити изложени материјали који осликавају развој Института и све сегменте деловања са посебним нагласком на лепоту и значај лековитог биља. Биће изложени и предмети који су били од значаја за рад и развој Института, пресе, ваге, стојнице, књиге, колекција биљних дрога и друго.
Изложба: „Археолошка ископавања Народног музеја Панчево у 21. веку.
2018/06/01


У Народном музеју Панчево 31. маја 2018. године у 12,30 часова отвара се изложба „Археолошка ископавања Народног музеја Панчево у 21. веку. Ретроспектива 2002–2017”, аутора Јелене Ђорђевић и мр Војислава Ђорђевића, виших кустоса археолога Народног музеја Панчево. Изложба се отвара у оквиру програма одржавања 41. Скупштине и годишњег скупа Српског археолошког друштва. Од свог оснивања 1923. године, Народни музеј Панчево негује традицију теренских археолошких истраживања, путем којих се стичу и допуњују знања о дубокој прошлости нашег краја и обогаћује музејски археолошки фонд. Та традиција настављена је и у 21. веку. На изложби су представљени резултати археолошких ископавања Народног музеја Панчео обављених у периоду од 2002. до 2017. године, на различитим археолошким локалитетима у југозападном Банату. На изложби се по први пут презентује део откривеног археолошког материјала са налазишта Старо село у Идвору, Доњоварошка (Најева) циглана у Панчеву, Циглане на делиблатском путу у Долову и из раносредњовековних насеља на Ливадама код Панчева. Због одржавања годишњег скупа Српског археолошког друштва у просторијама поставке, изложба је за посете отворена од 2. јуна 2018. године, а траје до 21. јула 2018. године.


Скупштине и годишњег скупа Српског археолошког друштва
2018/06/01


Од 31. маја до 2. јуна 2018. године град Панчево и Народни музеј Панчево имају част да буду домаћини и суорганизатори 41. Скупштине и годишњег скупа Српског археолошког друштва. Ове године Српско археолошко друштво, једно од најстаријих струковних удружења у Србији, обележава јубилеј – 135 година од оснивања давне 1883. године. На скупу ће се окупити археолози из Србије и иностранства, који ће представити најновије резултате мултидисциплинарних истраживања на пољу савремене археолошке науке. Рад Скупштине је организован по секцијама (Секције за праисторијску, класичну и средњовековну археологију, Секција за биоархеологију) и сесијама (Производња текстила у праисторији, Археометрија у служби српске археологије и XX година нових истраживања Винче), а биће одржано 74 предавања и реферата. Поред Народног музеја Панчево, скуп се одржава и у просторијама Културног центра Панчева и Градске библиотеке Панчево. Свечано отварање 41. Скупштине и годишњег скупа Српског археолошког друшта одиграће се у четвртак, 31. маја 2018. године, у 12 часова у просторијама Свечане сале Народног музеја Панчево.
Манифестација „Музеји за 10“ од 14. до 20. маја
2018/05/11


ИЗЛОЖБЕ 14 – 20. 05. - Ритам спирале –Реконструкција костима и накита средњег бронзаног доба 14 – 17. 05. - Археоакустика – Сакрална архитектура средњовековне Србије. 14 – 16. 05. - Панонке – чувари традиције. 17 – 26.05. – Панчевачко Српско Црквено Певачко Друштво: 180 година хорске музике у срба. 19. 05. ЕВРОПСКА НОЋ МУЗЕЈА Селфи – аутопортрет XXI века. 18:00 – 21:00 – Радионица за ручно прављење папира. Пратећи програм Манифестације Фестивал гитаре Панонија
Ритам спирале - Реконструкција костима и накита средњег бронзаног доба
2018/05/05


У уторак 08. маја у 19 сати у Народном музеју Панчево биће отворена гостујућа изложба „Ритам спирале - реконструкција костима и накита средњег бронзаног доба“. Аутор изложбе је Анђелка Путица, виши кустос археолог. На изложби ће бити представљен накит културног комлекса познатог као Hügelgräber, односно Култура гробних хумки, средњег бронзаног доба који се у оквиру регионалних варијанти издваја у изради металних предмета и производњи керамике. Ово је прича испричана кроз археолошку призму и део је древне прошлости, која је опет веома блиско повезана са културaма и цивилизацијом Европе.
Археоакустика: Сакрална архитектура средњовековне Србије
2018/04/16


У уторак 17. априла у 19 часова у Народном музеју Панчево биће отворена гостујућа изложба Музеја науке и тхенике – Београд, аутори изложбе су Зорана Ђорђевић, Драган Новковић и Марија Драгишић. Изложба је посвећена првим археоакустичким истраживањима код нас – испитивању односа звука и градитељског наслеђа средњовековне Србије. Опширније на страници ИНФОРМАТОР


Записи у времену – Фотографије др Радивоја Симоновића
2018/03/02


У понедељак 05. марта у 19 сати у Народном музеју Панчево биће отворена гостујућа изложба Музеја Војводине „Записи у времену – Фотографије др Радивоја Симоновића“. Аутор изложбе је Богдан Шекарић, виши кустос - етнолог. У Етнолошком одељењу Музеја Војводине чува се више од 1.400 стаклених негатив - плоча, од којих је, за потребе ове изложбе, направљен избор који илуструје сву разноврсност етнолошких и културно – историјских мотива забележених у Бачкој, Барањи, Славонији, Срему и Банату. Обраду и припрему фотографске грађе урадио је академски сликар и фотограф Бранислав Марковић, који је уједно и аутор идејног и ликовног решења изложбе.
Изложба фотографија „Моја словачка прича“
2018/02/02


У среду 7. фебруара у Народном музеју Панчево у 19 сати свечано ће бити отворена изложба фотографија „Моја словачка прича“ Петра Дешића. Отварању изложбе присуствоваће Њ.Е. Дагмар Репчекова, амбасадорка Словачке у Републици Србији, Игор Венцел, заменик амбасадорке Словачке Републици Србији и Момчило Бабић, новоименовани амбасадор Србије у Републици Словачкој. Изложба фотографија "Моја словачка прича", презентује живот Словака из 24 села са ових простора. Изложбу чине 34 фотографије настале током четворогодишњег рада на терену. Посебан акценат је стављен на словачку народну ношњу, која представља почетну импресију фотографа. На фотографијама се могу видети призори деце, ране младости, односа старијих и млађих људи, затим портрета старијих људи, а изложба се завршава фотографијом једне госпође на гробљу на дан Свих светих, као неки кратки осврт живота. Изложба "говори" о начину живота овог народа. Изложба ће бити отворена до 28. фебруара, а улаз је бесплатан.
ОД ВЛАДАРА ДО СВЕТИТЕЉА – ОСАМ ВЕКОВА ОД КРУНИСАЊА СТЕФАНА ПРВОВЕНЧАНОГ
2017/12/19


У Народном музеју Панчево у петак 22. децембра у 19 сати свечано ће бити отворена изложба Од владара до светитеља – осам векова од крунисања Стефана Првовенчаног. Коауторском изложбом Светлане Месицки, кустоса етнолога и Гордане Стојанов, сликара конзерватора уједно ће бити обележено и 94 године од оснивања Музеја. Изложбу ће отворити др Ивана Спасовић из Архива САНУ, а наступаће и Панчевачко српско цркевно певачког друштво. Мошти Стефана Првовенчаног сељене су у току наше историје по многим манастирима. Податак да су у периоду 1790 – 1791. биле похрањене у Панчеву, завређује обележавање овог значајног датума за нашу историју. На изложби ће бити изложена и икона Стефана Првовенчаног из ризнице Храма Успења Пресвете Богородице из Панчева, радови студената ИИИ године црквеног сликарства Академије Српске православне цркве у Београду, а захваљујући Радио телевизији Србије публика ће моћи да види и костиме из серијала Немањићи – рађање српске краљевине. Династија Немањића, чији је зачетник Стефан Немања, владала је Србијом више од 200 година и током своје владавине подигла је велики број цркава и манастира, од којих многи и данас плене лепотом и представљају највредније тековине целокупне српске културне и духовне баштине, а неки од њих уврштени су и на Унескову листу светске баштине.
Изложба: Униформе, медаље и ордени ЈНА
2017/11/08


У четвртак 9. новембра у 17 часова, поводом обележавања Дана града, у Народном музеју Панчево биће отворена ауторска изложба вишег кустоса историчара Срђана Божовића „Униформе, медаље и ордени ЈНА“. Захваљујући господину Вуку Јокановићу познатом колекционару из Панчева, који је за потребе ове изложбе уступио предмете из своје приватне збирке, панчевачкој публици биће представљене униформе генерала, пуковника, заставника, као и униформе које су носили војници приликом служења војног рока. Посебан ексклузивитет чине униформе начелника генералштаба Петар Грачанин, генерал пуковника и народни херој Милутин Морача, ађутанта Јоспиа Броза Тита пуковника Здравка Јоксимовића.


Омаж уметнику Пал Дечов. У додиру са природом слике – импресије из атељеа
2017/11/02


У понедељак 6. новембра у 19:30 часова у Свечаној сали Народног музеја Панчево биће отворена изложба Пал Дечов. У додиру са природом слике – импресије из атељеа. Изложба се реализује у окивру 47. Салона уметности Панчева, а аутор поставке је кустос историчар уметности Димитрије Јованов. Пред публику ће бити постављени радови из заоставштине уметника, медијски различити (цртежи, слике, графике), уз заступљеност и оних хибридне, интермедијске природе (колажи, објекти, конструкције) насталих у временском распону од неколико година (2010 – 2016.) и који представљају репрезенте позног дела стваралаштва Пала Дечова, скоријег датума.
Изложба: „Поетика и судбина 20. век“
2017/10/04


У уторак 10. октобра у 19 сати у Народном музеју Панчево свечано ће бити отворена гостујућа изложба “Поетика и судбина 20. века – из Уметничке збирке Дома Војске Србије ”. Панчевачка публика имаће једниствену прилику да током октобра месеца бесплатно ужива у делим врхунских уметника. Овај репрезентативни избор слике чине дела уметника са некадашњих југословенских простора, попут Влаха Буковца, Јована Бијелића, Љубе Бабића, Лазара Вујаклије, Љубе Ивановића, Петра Лубарде, Пеђе Милосављевића, Миодрага Б. Протића, Сретена Стојановића, Марина Тартаље, Александра Томашевића, Косте Хакмана, Крсте Хегедушића, Марка Челебоновића, Саве Шумановића и других. У име Медија Центра „Одбрана“ присутнима ће се обратити потпуковник Биљана Пашић, начелник Одељења за заједничке послове, док ће о изложби говорити Јелена Кнежевић, виши кустос и начелник Галерије Дома Војске Србије, која ће уједно и отворити изложбу. Изложба „Поетика и судбина 20. века”, из Уметничке збирке Дома Војске Србије, гостоваће у нашем граду од 10. до 31. октобра 2017. године .
Изложба слика Роберта Хамерштила
2017/09/20


“Приче у слици – потрага за идентитом” У петак 22. септембра у 19 часова у Свечаној сали Народног музеја Панчево биће отворена изложба слика Роберта Хамерштила. Изложбу ће отворити аустријски амбасадор др Јоханес Ајгнер. Роберт Хамерштил, сликар и графичар, рођен је у Вршцу 1933. године. Сплетом трагичних околности изазваних Другим светским ратом доспео је до Аустрије, у којој и сада живи. Самостално се формирао као уметник, али и учећи у атељеима угледних бечких уметника 50-их и 60-их година XX века. Прву самосталну изложбу имао је 1968. у Бечу. Од 1972. излаже на бројним изложбама у Европи, Америци, Јапану и на Средњем Истоку. Његова уметност је аутобиографска по карактеру. Разорена породица, логорски дани - ратна траума и породични егзодус, вечита су тема његових дела. Лична митологија детињства и породична историја претопиле су се и претвориле у личну уметничку митологију - у свету слике сједињени су проживљена прошлост и искуство садашњег (путовањапо свету, повратак родном граду). Слике и графике инспирисане су религијским темама и иконописом, црпећи своје узоре како у источној, православној, тако и у западнохришћанској иконографији новозаветних библијских тема и мотива. Један од централних мотива његове уметности је мотив мајке са дететом чије је недвосмислено порекло у представи Богородице са дететом. Сликарски метод којим се користи заснован је на својеврсном цитирању и дијалогу са традиционалном хришћанском уметношћу, као и са одређеним стиловима, поетикама и јаким личностима модернизма.
Благо нама децама што смо таки мали – Детињство у традиционалној породици
2017/09/02


У Народном музеју Панчево у уторак 5 септембра, са почетком у 19 часова, биће свечано отворена изложба Етнолошког одељења Народног музеја Зрењанин Благо нама децама што смо таки мали – Детињство у традиционалној породици. Циљ изложбе је да се уско тематски представи култура са овог подручја, и то у оном сегменту који је најважнији за продужетак човекове лозе а то је подизање детета.


Животиње од папира
2017/09/02


Народни музеј Панчево је у оквиру свог летњег програма, у периоду од 18. јула до 29. августа, одржао низ креативних радионица за децу под називом „Животиње од папира“. Малишани су поред уобичајених колаж папира користили и такозвани суминагаши, у Европи познат под именом мермерни папир. Ова врста украсних и увек уникатних листова је пореклом из древне Кине а за ову прилику их је, за малишане који су учествовали у радионици, припремио академски сликар Чедомир Милосављевић. У радионици је учествовало 70-торо деце, а урађено је преко 120 листова колажа. Покровитељ манифестације је град Панчево а радионицу је водила Александра Милосављевић, дипломирани конзерватор-рестауратор. Изложба дечијих радова биће отворена 5. септембра у 13 часова у Народном музеју Панчево. Изложбу ће отворити професорка на Ликовној академији у Београду др Снежана Јовчић Олђа.
Монодрама МИЛУНКА
2017/08/14


У петак 18. августа у 20 часова, у дворишту Народног музеја Панчево у оквиру летњег програма биће изведена монодрама „Милунка“. У интерпретацији Весна Станковић, глумице Југословенског драмског позоришта, публика ће чути исповест хероине Српских ослободилачких ратова – Милунке Савић.
Представа Помахнитали
2017/08/03


У окивру летњег програма дворишту Народног музеја Панчево у суботу 5. августа у 20 часова биће одиграна представа „Помахнитали“ у извођењу Татјане Кецман и Милоша Ђорђевића. Програм је бесплатан. Комедија “Помахнитали” бави се људима који су постали опседнути формом, статусним симболима, брендовима. На тој апсурдној и суманутој трци, која за циљ има успех, ма шта то значило, потпуно губе компас. У свакој од сцена протагонисти заврше са нервним сломом због неких ситних тривијалних проблема који им ремете "савршену" форму. Дане окончавају тако што, уморни од борбе гужве, свађа, са осећањем незадовољства и изопштености, за утеху окаче селфи на коме све блиста баш како треба, савршено!
Изложба слика: Катсуми Тсуји и Војкан Морар
2017/06/30


У Народном музеју Панчево у уторак 4. јула у 19 часова биће отворена изложба слика мањих формата панчавачког уметника Војкана Морара и јапанског сликара Катсуми Тсујиа. Панчевачкој публици пружена је могућност да ужива у бравурама два уметника. Војкан Морар минуциозном техником дочарава паралелни свет анђела и свет оностраног. Визијом фантасте, истрајно, психоделично мултиплицира фигуре и урања их у боју. Оне често попут праска искачу из површине платна, показујући уметникову потребу за додатном димензијом. Катсуми Тсуји слика стилизоване представе урбаног живота, а као метафору присуства живота у уснулој архитектури, обично поставља фигуру животиње, најчешће рибу или мачку, у центар својих композиција. Линеарна сензибилност усклађена је са нежним прелазима пастела, који му омогућава богатство валера. Kаталог у ПДФ можете преузети са странице ИНФОРМАТОР Познанство ова два уметника почиње у оквиру ликовне колоније коју организује Музеј наивне и маргиналне уметности из Јагодине, а наставља се кроз заједничка излагања у оквиру Тријенала и Бијенала у истом музеју. Један од најзначајнијих представника млађе генерације наивне и маргиналне уметности Србије Војкан Морар, на наговор свог пријатеља Катсуми Тсујиа, недавно је излагао у Јапана где се токијској публици представио са 24 дела. У среду 5 јула, у Музеју биће организоване радионице сликања за децу коју ће водити уметници. Поставка ће бити отворена до 4. августа и улаз је бесплатан.


Изложба о Купинику у Народном музеју Панчево
2017/05/26


У среду 31. маја 2017. у 19 часова, у Народном музеју Панчево биће отворена гостујућа изложба „Купиник - последња престоница српских деспота“. Опширније на страници ИНФОРМАТОР
Колски одбојник, шта то беше?
2017/05/13


Још једна изузетна изложба Николе Влајића. од петка 12. 04.
Ја српски пишем, читам, мислим.
2017/05/11


У складу са недавно покренутом акцијом Министарства културе и информисања РС „Негујмо српски језик“ чија је мисија да скрене пажњу на језичке проблеме и културу говора са којима се у данашњем времену сусрећемо, Народни музеј Панчево у оквиру свог деловања реализовао је акцију „Ја српски пишем, читам, мислим.“ Пронаћи најприроднији и најприкладнији израз у свакодневном разговору је вештина која се учи током развоја говора. Ученици другог разреда ОШ „Мирослав Антић Мика“ и ученици другог разреда Гимназије „Урош Предић“ неколико месеци радили су са својим менторима на тему синонима и народних пословица у српском језику. Добро дошли!
Музеји 10 дана од 10 до 10
2017/05/10


на страници ИНФОРМАТОР можете преузети комплетан програм и опис изложби у оквиру манифестације


Дрворези и бакрорези Mузеја српске православне цркве.
2017/05/10


Четвртак 11. маја у 19 часова Свечано отварање изложбе "Дрворези и бакрорези Mузеја српске православне цркве." Црквени музеј у Београду чува вредне црквено – уметничке драгоцености, међу којима једну засебну целину чини Збирка графике које ће бити представљене панчевачкој публици. По историјском трајању и уметничкој вредности издвајају се дрворези од којих је десет графика из XVII, а девет из XVIII века. Отисци на папиру са дрворезних клишеа направљени су 1998. године поводом 800 година манастира Хиландар. Бакрорезних клишеа, па тако и њихових графика је укупно 28 са 31 отиском. У том корпусу засебну целину чине 11 бакрореза Христофора Жефаровића штапаних поводом 45 година поставке Црквеног музеја и 780 година самосталности Српске цркве. Поводом 215. година од смрти Захарија Стефановића Орфелина отиснуто је седам његових бакрореза. Добро дошли!
Изложба: Загонетно и обично
2017/05/10


Виртуелни музеј
2017/04/13


За десет месеци забележили смо преко 21.000 посета Виртуелном музеју. Хвала вам на поверењу!
Изложба: Богородица
2017/04/05


У Народном музеју Панчево у четвртак у 17 часова свечано ће бити отворена гостојућу изложба галерије Kárpát-haza под називом Богородица. Намера изложбе је да се представи сложено и вишеслојно тумачење лика Блажене Девице која ужива посебно поштовање у Карпатском басену. опширније на страни ИНФОРМАТОР


ПРЕДСТАВЉАЊЕ КЊИГЕ "ДРУШТВА СВОГА ДОБА"
2017/03/22


17.03.2017. – У петак 24. марта у 19 часова у Народном музеју Панчево биће представљена књига „Друштва свога доба“ чији су аутори академик Василије Крестић и историчар др Ивана Спасовић. Књига је написана поводом 175 година САНУ и посвећена је њеним претечама – Друштву српске словсености и Српском ученом друшту. Говоре: академик Василије Крестић и др Ивана Спасовић. Опширније на страници ИНФОРМАТОР
Изложба „Последња деценија Саве Шумановића“
2017/03/06


У петак 03. марта у 19 часова у Народном музеју Панчево свечано ће бити отворена гостујућа изложба „Последња деценија Саве Шумановића“. Период од 1931 до 1942. године критичари оцењују као најзначајни део Шумановићевог стварања, као суштину његове личности и уметничке вере. Избор дела за панчевачку изложбу приредила је директорка Галерије слика „Сава Шумановић“ Весна Буројевић и публика ће бити у прилици да их погледа до 01. априла.Опширнији текст преузмите на страни ИНФОРМАТОР
Презентација пројекта:Заштита културног наслеђа
2017/01/23


Конзервација и рестаурација слика и намештаја из Легата и колекције Олге и Стевана Смедеревца из Народног музеја Панчево У оквиру дугорочне оријентације Одељења за историју уметности Народног музеја Панчево да се плански и систематски изврши конзервација и рестаурација најугроженијих слика, 2016. године предузета је заштита дела из Легата Олге и Стевана Смедеревца и предмета који потичу из њихове колекције Пројекат „Конзервација и рестаурација слика и намештаја из Легата и колекције Олге и Стевана Смедеревца из Народног музеја Панчево“ подржан је средствима Министарства културе и информисања Републике Србије у вредноси од 1.000.000,00 динара, на основу Конкурса за финансирање или суфинансирање пројеката из области заштите, очувања и презентације музејског наслеђа у 2016. години. Пројекат је обухватао конзервацију и рестаурацију девет културних добара из Легата и породичне колекције изабраних према приоритету у третману – шест слика и три предмета примењених уметности (намештај): Стеван Чалић, Портрет Олге Смедеревац, 1924, уље на платну, 100 х 90 цм, сигн. д.д. ћир. Ст. Чалић 1924, инв. бр. 561 (69) Михаило С. Петров, Поглед на Калемегдан, 1932, уље на платну, 65,4 х 50,3 цм, сигн. д.л. лат. Petrov, инв. бр. 549 (66) Ана Пап-Јерковић, Пејзаж, III деценија ХХ века, уље на платну, 48,5 х 68,7 цм сигн. д.д. лат. Papp Jerković, инв. бр. 550 (64) Милан Петровић, Париз, III деценија ХХ века, уље на платну, 46,5 х 43,5 цм, сигн. д.д. лат. M. Petrovitch, инв. бр. 574 (59) П. Пузворевскiи, Пејзаж, почетак ХХ века, уље на платну, 51,3 х 109,2 цм, сигн. д. д. ћир. П. Пузворевскiи, инв. бр. 568 (82) Бенчо Обрешков, Планински венац, IV деценија ХХ века, уље на платну, 46 х 55 цм, сигн. д. д. ћир. БО, инв. бр. 569 (65) Клупа, историцизам, почетак ХХ века; масив крушковог дрвета, фурнир (птичији јавор, тиковина); интарзија, ткање; позлаћена бронза, свилени брокат, памук; 59 х 94 х 43,5 цм; инв. бр. 54 Канабе, историцизам, почетак ХХ века; масив крушковог дрвета, фурнир (птичији јавор, тиковина); интарзија, ткање; позлаћена бронза, свилени брокат, памук; 78,5 х 114 х 50 цм; инв. бр. 55 Стојећа лампа, историцизам, почетак ХХ века; масив крушковог дрвета, фурнир (птичији јавор, тиковина); интарзија, ткање; позлаћена бронза, свилени брокат, памук; 176 х 40 х 40 цм, Р (абажура) – 60 цм; инв. бр. 56
Срећан Божић
2017/01/06




СРЕЋНИ ПРАЗНИЦИ
2016/12/28


Промоција ГЛАСНИКА МУЗЕЈА БАНАТА
2016/12/27


у Народном музеју Панчево ће се у среду 28. децембра у 12 часова одржати промоција стручног часописа „Гласник музеја Баната“ број 18. „Гласник музеја Баната“ је стручни часопис са дугогодишњом традицијом. Осмишљен је као гласило које омогућава запосленима у Народном музеју Панчево да објаве резултате својих годишњих истраживања, да представе новонабављене предмете и да стручну јавност известе о делатностима које су обављене у претходној години. Од броја 6. „Гласник“ надраста своје првобитне оквире и постаје „Гласник музеја Баната“, са прикључивањем музеја у Кикинди, Зрењанину, Вршцу и Белој Цркви.
Изложба “Смрти нема, има сеоба”
2016/12/21


Поводом обележавања 120 година од настанка слике Сеоба Срба, Паје Јовановића и 93 године од оснивања Народног музеја Панчево, у петак 23. децембра у 19 сати свечано ће бити отврена изложба “Смрти нема, има сеоба”. Опширније на страни ИНФОРМАТОР
Изложба дечијих радова
2016/12/20


Дечији радови инспирисани сликом Паје Јовановића: Сеоба Срба. Отварање изложбе четвртак 22. 12. у 18 часова. Добро дошли


Изложба графика „Константин“ академског сликара Вељка Михајловића
2016/12/01


У понедељак 05. децембра у 19 часова у Народном музеју Панчево биће отворена изложба графика „Константин“ академског сликара Вељка Михајловића. Обилазећи манастире и цркве – од Алабаније, Румуније, Хиландара, Македоније, Црне Горе, Италије, Мађарске, Србије али и Ватикан (Рафаелова соба, Константинов славолук Рим, Арцо – Пјеро де ла Фанческа- Легенда о Часном крсту и царица Јелена) – Вељко Михајловић проучава и зналачки преноси ликове Светог Константина и његове мајке Свете царице Јелене. ОПШИРНИЈЕ НА СТРАНИ ИНФОРМАТОР
Изложба „Тржница трбух града“ у Народном музеју Панчево
2016/11/16


У Народном музеју Панчево у петак 18. новембра у 19 часова биће отворена гостујућа изложба „Тржаница трбух града“ Етнографског музеја Истре и Поморског и повијесног музеја Хрватског приморја Ријека. Ауторке изложбе су Тања Коцковић Заборски и Ивана Шарић Жиц. Опширније настрани ИНФОРМАТОР
Предавање: Три века од ослобођења Панчева од Турака
2016/11/07


У среду 09. новембра у 20 часова виши кустос историчар Срђан Божовић одржаће предавање „Три века од ослобођења Панчева од Турака“ у оквиру обележавања Дана града Панчева.
Сеоба Срба у Музеју Војводине
2016/10/24


Ремек – дело Паје Јовановића „Сеоба Срба“, које се налази у фундусу Народног музеја Панчево биће изложено у Музеју Војводине од 26. октобра до 13. новембра. Прилика да Новосађани уживају у слици, која има важну истроијску конотацију, јесте обележавање 169 година од оснивања Музеја Војводине. ОПШИРНИЈЕ НА СТРАНИ "ИНФОРМАТОР"


Гостовање у Дому Јеврема Грујића: Још један поглед на Уроша Предића
2016/10/02


Од уторка 04. октобра у Дому Јеврема Грујића (Светогроска 17, Београд) биће изложена 22 дела Уроша Предића из фонда Народног музеја Панчево. Свечано отварање изложбе је у уторак 04. октобра у 18 часова,а поставка ће моћи да се погледа до 04. новембра. Добро дошли!
Дани европске баштине у Народном музеју Панчево
2016/09/21


У периоду од 23.09. – 02.10. посетиоци Музеја биће у прилици да у Свечаној сали погледају изложбу фотографија и филм „Откривање“ редитеља Владимира Кајловица који је пратио двогодишње радове на конзервацији и рестаурацији сликарства и сликане орнаментике у Свечаној сали. Такође, у току су и радови на конзервацији дрвене архитектуре у сали, те ће посетиоци имати прилику да виде како изгледа један од процеса заштите непокретног културног наслеђа.
ИЗЛОЖБА СЛИКА МИРОСЛАВА ЛАЗОВИЋА
2016/09/13


Мирослав Лазовић рођен је у Прокупљу, 1959. године. Завршио је Факултет примењених уметности у Београду и магистарске студије из области зидног сликарства у класи професора Миодрага Вучаића Мирског. Од 1993. године ради на Факултету примењених уметности на одсеку Пирмењено сликарство. Члан УЛУС-а је од 1992. године. Добитник је Ордена Светог Саве II степена Српске православне цркве и награде за трајно културно добро града Београда „Златни Беочуг“.
Културно лето - Gitarinet Groove System
2016/08/21


Овога пута у дворишту Музеја


Културно лето: Mонодрамa „Чујте Срби, чувајте се себе“
2016/08/11


Mонодраму „Чујте Срби, чувајте се себе“ у извођењу Љубивоја Тадића, а према истоименом политичком тестаменту Арчибалда Рајса. Петак, 12. август у 20 часова у дворишту Музеја. Улаз је бесплатан.
Културно лето: представа ОСТРВО
2016/08/05


Позивамо Вас на представу “Острво” према роману Меше Селимовића у уторак 09. августа у 20 часова у дворишту Народног музеја Панчево. Роман „Острво“ написан је пре више од 40 година, али не губи на актуелности јер обрађује безвременске теме. Меша Селимовић кроз двоје протагониста Ивана и Катарину, брачни пар који живи на острву, врло вешто, сведеним средствима наводи на упитаност о личним границама, отуђености, слободи, смислу постојања, љубави, односу према ближњем... Улаз је слободан.
Културно лето: Драма ОНА
2016/07/25


У дворишту Народног музеја Панчево у уторак 26. јула са почетком у 20х биће изведена представа „ОНА“ у којој улоге тумаче Јелена Ђулвезан и Алиса Лацко. Улаз је бесплатан. Хана бежеци из лекарске ординације, а заправо бежеци од својих проблема И страхова, као и много пута до тада у животу, доживљава саобраћајну несрећу и пада у кому. У том тренутку се “цепа”, појављује се још једна Хана (Хана ИИ). Током представе сазнајемо ко је та жена и зашто је таква постала, кроз њена сопствена преиспитивања и присећања на особе и тренутке које су њу и њен живот обликовале. На крају откривамо да ли је она спремна да се суочи са собом, да прихвати себе такву каква јесте и да се пробуди. Добро дошли!
Панчевачко културно лето: МОНОДРАМА: ГЛУМАЦ, КАЖИ НЕШТО СМЕШНО
2016/07/19


У среду 20. јула у дворишту Музеја са почетком у 20 часова биће изведена монодрама „Глумац, кажи нешто смешно“ у извођењу Ирфана Менсура. Улаз је бесплатан. Панчевачко културно лето у Народном музеју Панчево посвећено је камерним представама. Након монодраме Лилика и поетске вечери „Глумци – Песници“ у извођењу познатог глумца Небојше Илића, посетиоци Народног музеја имаће прилику да погледају и глумачке бравуре Ирфана Менсура. Текст, чију је драматизацију урадио Менсур, у епицентер поставља живот у и око театра, а заправо испитује колико је лако помешати популарност са искреним дивљењем аудиторијума. &qуот;Какав је то глумац који не зна да каже ништа смешно? Да ли успех зна да боли? Ко је тај мали глумац, без великог сјаја, који цео живот једва крај с крајем спаја&qуот;, питања су из представе која на духовит начин открива муке позоришног заната. То је обрачун малог глумца с великим позориштем или, можда, обратно - обрачун великог глумца с малим позориштем. Прича о сјају и беди театра указује на проблеме који муче људе који се баве шоубизнисом. Ипак, у фокусу је стална потреба модерног човека да за сва своја дела добија потврде од других и да Ирфан Менсур се у овој монодрами креће између комедијске лакоће и снажног драмског набоја, са јасним референцама и изводима из књижевних дела, есеја и трактата који се баве позориштем и глумачким позивом. Од класичара до савремених писаца, од Шекспира, Дидроа и Чехова, до Стопарда, Гаврана, Симовића, Соколовића и Ланго, драматуршки је уклопљено 16 позоришних мислилаца. Значајан сегмент представе је наменски рађена музика коју је компоновао Сања Илић, док продукцију потписују У.К „Вук Караџић“ и Југоарт.


Pančevačko kulturno leto: Gitarinet GROOVE system
2016/07/15


Narodni muzeja Pančevo u okviru pančevačkog kulturnog leta predstavlja Gitarinet GROOVE system - funky ekipu koja je nedavno proglašena najboljim orkestrom Srbije u istoimenom takmičenju na RTS-u! Nastup i dobra zabava zakazani su za petak 15. jula u 20h u dvorani APOLO, a ulaz na svirku je besplatan. Gitarinet GROOVE system je skup muzičara, koji vole da komuniciraju kroz zvukove svojih instrumenata. Nikola (klarinet) i Mirko (gitara & beatboxing) čine duo Gitarinet koji već jednu deceniju primamljuje slušaoce svojom originalnošću. Zmo, inače dugogodišnji član Negativa, na basu dodaje funky groove koji će pubiliku naterati da se pomeri i đuska. Često je sa njima na perkusijama Relja Svilar koji dodaje magiju na već originalan performans. Gitarinet Groove System svira Funk, House, Hip - Hop, Ragga, Swing Electro, DUB, PRODIGY, Drum n Bass… sve to sa pevanjem u višeglasu, a svojom energijom i načinom izvođenja predstavljaju pravo osveženje na klupskoj sceni.
Панчевачко културно лето: Поетско вече ГЛУМЦИ – ПЕСНИЦИ
2016/07/11


У дворишту Народног музеја Панчево у четвртак 14. јула у 20 часова Небојша Илић приредиће занимљиво вече под називом “Глумци – Песници” - вече поезије коју су писали глумци. Глумци – Песници су права ексклузива, јер се испоставило да су глумци јако стидљиви кад је у питању њихова поезија и да тога заправо нема много. Као да су писали кришом, не само од других, већ и од себе. Они који стално говоре туђе стихове и туђе мисли најчешће се не усуђују да објаве своје. “Од када трагам за овим ретким бисерима, полако схватам да пуно глумаца пише поезију. То је тако природно, логично и даје неки нови увид у те глумачке личности” – објашњава Небојша Илић. Љубиша Баја Бачић глумац Атељеа 212 у својој 63. години објавио је збирку песама “Стена Гологлава” и за њу добио награду Милош Црњански. Павле Вуисић писао је песме на кафанским салветама, паклицама цигарета и остављао их, али их није остављала његова супруга Мирјана. Чувени Зоран Радмиловић, на сцени духовит, луцидан, артифицијелан, писао је песме меланхоличне, пуне сумње у себе, болне, аутентичне. Улаз је слободан.
Културно лето: Mонодрамa „ЛИЛИКА“
2016/07/04


Позивамо Вас на монодраму „ЛИЛИКА“,према тексту Драгослава Михаиловића, у уторак 05. јула у 20 часова у дворишту Народног музеја Панчево. Улаз је слободан. Милица Сандић је девојчица у пубертетским годинама која се суочава са одрастањем. Радња се дешава у чика Андриној шупи за дрва где она проводи време када нико није ту. Она ту ствара савршен, магичан свет за себе у коме је безбедна. Вече пред одлазак у Дом Лилика дели своју истину интимно, смело и искрено. Прича причу пуну суза и смејања, а не зна да је поделила судбину са хиљадама других девојчица на свету.
Салаши – између идеализованог и стварног
2016/06/28


У четвртак 30. јуна у 19 часова у Народном музеју Панчево биће отворена гостујућа изложба Музеја града Новог Сада под називом “Салаши – измеђју идеализованог и стварног”. Аутори изложбе су Весна Недељковић Ангеловска, музејска саветница и Феђа Киселички, фотограф. Салаш у свом изворном облику представља породични газдинство. То је кућа заједно са свим економским објектима који се налазе на самом имању, а које чине обрадиво земљиште, воћњаци и ливаде. Као такви, салаши се још увек могу да се наћи у у плодној равници Војводине. У првој половини 20. века салаши су били бројни, али се њихов број услед друштвених и економских промена, од његове средине смањивао, да би се после комасације коју је држава спровела седамдесетих година, њихов број нагло смањио. У 21. веку дошло је до једне сасвим нове слике у атару: на једној страни усамљени, запуштени и осиромашени салаши, а на другој – савремене фарме и угоститељски објекти. Са нестајањем салаша нестаје и салашарски начин живота, који, и ако је у стварности увек био испуњен напорним радом са неизвесним резултатом, у представама становника ове регије постоји као идеја о идили и изобиљу. Ова изложба приказује салаше кроз њихов историјат и садржај, док истовремено осветљава идеализовану слику коју о њима имамо у данашње време. Захваљујући Љубомиру Грубићу, Владимиру Червенки и Феђи Киселичком на изложби су приказане фотографије забележене током етнолошког истраживања салаша Бачког Петровог Села,које је трајало од 1987.до 2014. године. Изложба ће бити отворена до 23. јула, а улаз је бесплатан.


Културно лето - програм манифестације
2016/06/28


ПРЕУЗМИТЕ ПРОГРАМ НА СТРАНИ "ИНФОРМАТОР"
Гостовање у Дому Јеврема Грујућа
2016/06/22


Прва активност поводом обележавања 120 година од настанка слике "Сеоба Срба" Паје Јовановића. У петак 24. јуна у 20х гостујемо у Дому Јеврема Грујића када ће наш виши кустос историчар Срђан Божовић одржати предавање посвећено важном историјском догађају који се одиграо 1690. године, а који је Паја Јовановић насликао за потребе Миленијумске изложбе у Будимпешти 1896. године. Предавање ће пратити и изложена репродукција слике "Сеоба Срба".
Виртуелни музеј
2016/06/15


Виртуелни музеј је пројекат ПанАрт-а који је реализован у сарадњи са Народним музејем Панчево у периоду од септембра 2015. до јуна 2016. под покровитељством Министарства трговине, туризма и телекомуникација Републике Србије. 350 најрепрезентативнијих предмете из фундуса Народног музеја Панчево презентовано је путем виртуелног музеја, а током реализације пројекта урађено је преко 4000 фотографија и видео материјала.
ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМА: ИКОНА УРОША ПРЕДИЋА
2016/06/06


Филм Икона Уроша Предића настао је 2008. године. Представља један свеобухватан рад на тему Предићевог иконописачког рада. Филм је освојио неколико значајних награда на међународним филмским фестивалима у Италији, Србији, Португалу и Бразилу, а емитовале су га и националне телевизије Србије РТС, Радио телевизија Републике Српске, Студио Б, Ал Џезира Балкан. Стручни консултант и саговорник на филму био је и покојни професор, историчар уметности Миодраг Јовановић, па ће по жељи аутора ова пројекција бити посвећена њему. Музику за овај филм потписује Љуба Нинковић.


ИЗЛОЖБА: још један поглед на Уроша Предића
2016/05/27


Народни музеј Панчево у оквиру градске манифестације Дани Вајферта приређује изложбу Још један поглед на Уроша Предића. Изложба ће бити отворена у понедељак 30. маја у 19:00, у Свечаној сали Народног музеја Панчево. Овогодишња фокус манифестације је Време правих вредности и поред лика и дела Ђорђа Вајферта промовише угледне и важне личности града Панчева. Добро дошли!
НОЋ МУЗЕЈА: СУБОТА 21. 5.
2016/05/20


10 ДАНА ОД 10 ДО 10 - Црно и бело – прича о чоколади
2016/05/13


13. мај у 19 часова Прича о чоколади подсећа да све што човек на било који начин и у најразличитије сврхе користи у свом животу, директно или индиректно добија од природе. А то је једини, али више него довољан разлог да се према Природи односимо као према нечему што нам је не само најближе и најдрагоценије, већ у судбоносно. Кроз приказ открића и историје, као и значаја и улоге чоколаде у различитим цивилизацијама јасно је приказан вишеструки значај за човека, не само као омиљене посластице, већ и као привредни, економски и цивилизацијски фактор. Посетиоци ће на изложби сазнати где је пронађена најстарија чоколада на свету, како је изгледала чоколада Маја и Астека, и коју је улогу имала у животу средњеамеричких народа, али и како је кроз историју, различите цивилизације и древне културе, уз помоћ индустријског развоја и комерцијалних захтева настајала савремена чоколада у којој свакодневно уживају милиони људи широм света. Сазнаће такође шта је праслина а шта пралина, када је и ко водио чоколадни рат, где се налази Академија чоколаде, и где постоји чоколадно ропство. Видеће чоколаде разних облика, величина и укуса, прибор и посуде за чоколаду какаве су користили Маје и Астеци, прву „у устима топиву“ чоколаду, родоначелницу свих савремених чоколада направљену давне 1879, прву кутију за пралине креирану пре скоро сто година, прву чоколаду са наших простора, и још много других занимљивих, примамљивих и укусних експоната. Аутори изложбе су мр Олга Васић и др Деса Ђорђевић Милутиновић.
10 ДАНА ОД 10 ДО 10 - Градитељско наслеђа у делима уметника
2016/05/12


Петак, 13. мај у 12 часова У трагању за сопственим идентитетом градитељско наслеђе један је од путоказа који не треба пренебрегавати. Сведоци смо да се скоро свакодневно споменици културе девастирају на разне начине а понеки и потпуно нестају. Кроз избор уметничких дела и причу о појединим споменицима намера је да се овом приликом и кроз ову изложбу градитељско наслеђе приближи посетиоцима Музеја и укаже на сву ону лепоту из прошлости која нас окружује. Верујемо да је заједнички задатак свих нас да то благо сачувамо за генерације које долазе. Аутор изложбе је Никола Влајић, етнолог саветник Завода за заштиту споменика културе Панчево.


10 ДАНА ОД 10 ДО 10 - Средњовековна црква и некропола на енеолитској хумци
2016/05/12


Четвртак, 12. мај у 19 часова На изложби археолошког одељења Народног музеја Панчево (Збирка металних доба и средњовековна збирка) у оквиру манифестације публика ће имати прилику да види резултате археолошких истраживања локалитета Ливаде код Панчева. Ово до 2007. године непознато налазиште истраживано је у периоду од 2009. до 2014. године. Аутори изложбе су Јелена Ђорђевић, виши кустос археолог и мр Војислав Ђорђевић, виши кустос археолог. Изложбу ће отворити др Ђорђе Јанковић, некадашњи професор на катедри за средњовековну археологију Филозофског факултета у Београду, у четвртак 12. маја у 19 часова. Откривена је средњовековна црква која је више пута рушена и обнављана у дужем временском периоду, од 12. века када је подигнута, до средине 15. века, када је дефинитивно срушена приликом једног од турских похода кроз ове просторе. Ова црква се највероватније може повезати са средњовековним насељем Свети Ђође (St. Gyürfi) које се помиње у средњовековним угарским изворима у околини Панчева. Поред средњовековних гробова откривен је и један гроб из бакарног доба стар око 4500 година. Гроб је 2014. године у аутентичном облику пренешен у Народни музеј Панчево и до сада представља једини на такав начин сачуван гроб Јамне културе у музејима у Србији. Језгро Јамне културе или културе гробова са јамама, како се још назива, формира се у области доње Волге и у западној зони Каспијског мора. Назив културе потиче из руског језика (Яамная), пошто су археолошки феномен сахрањивања покојника у јамама под хумкама први уочили и издвојили руски археолози још 1916. године . Популација која је користила ову основну праксу сахрањивања шири се на површини од око 3000 квадратних km. У правцу југозапада они достижу северну обалу Црног мора, допирући и до Молдавије, Влашке, Баната и Трансилваније. На основу лингвистичких истраживања, а у новије време и генетских, припадници ове културе сматрају се првим Индоевропљанима.
10 ДАНА ОД 10 ДО 10-СКИЦА ЗА ПОРТРЕТ КАРИКАТУРЕ
2016/05/10


СКИЦА ЗА ПОРТРЕТ КАРИКАТУРЕ Из Збирке ликовних уметности Народног музеја Панчево Четвртак, 12. мај у 12 часова Основна моћ карикатуре је њена стална савремност, она никад не губи актуелност јер се храни самом свежином стварности савременог света – хронологијом политичког, друштвеног и уопште суштином човековог бића. Иницијалну тачку за истраживање карикатуре у Панчеву представља настанак хумористичко-сатиричног часописа Жижа 1871. године, који је покренуо и уређивао песник Јован Јовановић Змај. Премда без намере да се изложбом представи историја карикатуре у Панчеву, заступљена дела и документациони материјал, упућују на протагонисте (Стеван Милосављевић, Милош Вушковић, Славко Павлов) ове врсте визуелног стваралаштва у граду у прошлости, a избором карикатура се наглашава особеност њиховог стваралаштва. Изложени радови припадају Збирци ликовних уметности Народног музеја Панчево. Многа од њих, уз документациони материјал, део су студијске збирке уз Поклон-збирку Феодоре Имреи Ричи (1990/1), Легата Олге и Стевана Смедеревца (1975) и Легата Славка Павлова (1989). У складу са тим распоном, Збирка је репрезентована и делима релативно непознатих аутора (Г. Н. Гојковић, Ruffo). Аутор изложбе је Димитрије Јованов, кустос историчар уметности, свечано отварање је у четвртак 12. маја у 12 часова. Изложбу чини неколико мањих тематских целина (које потцртавају разноликост карикатуре), у оквиру којих се бавимо блискосшћу и преплитањем карикатуре, њене области, са илустрацијом, стрипом; њеним посебним видовима, (под)жанровском одређеношћу – портретна и политичка карикатура; карикатуром као интерпретацијом/пародијом друге уметничке представе; карикатуром као визуелном досетком (однос језика и слике); карикатуром и штампом.
Десет дана од 10 до 10
2016/05/06


Мој музеј, мој град овогодишња је тема манифестације Музеји Србије, десет дана од 10 до 10 у оквиру које ћемо обележити Међународни дан музеја, Националну недељу музеја и 12. Европску ноћ музеја. Добро дошли! Комплетан програм манифестације можете преузети на страници ИНФОРМАТОР.
Мапа арт туре
2016/04/08


11.4-5.5 2016. преузмите мапу на страни ИНФОРМАТОР


ИЗЛОЖБА НА ОТВОРЕНОМ: АРТ ТУРА
2016/04/07


Изложба „Исповести југословенске модерне“
2016/03/31


У уторак 05. априла у 19 часова биће отворена гостујућа изложба „Исповести југословенске модерене“ – радови на папиру из фундуса Галерије Дома Војске Србије, ауторке Оливера Вукотић, историчара уметности.
Изложба: Ала смо се наодмарали
2016/03/10


Позивамо Вас на отварање изложбе “Ала смо се наодмарали…” Реч је о поставци Музеја Војводине који нам на интерестантан начин представља како и где су се Војвођани одмарали крајем XИX и током XX века. Добро дошли!
МИТОЛОГИЈА МОНУМЕНТАЛНОГ У ГАЛЕРИЈИ УЛУС-а
2016/02/23


Изложба Митологија Монументалног (дела из Збирке ликовних уметности Народног музеја Панчево гостоваће у галерију УЛУС. Поставка ће бити изложена од 24.02. до 01.03. 2016., а свечано отварање заказано је за 24.02. у 19 часова. Изложене слике су део опуса аутора који стварају у деценијама после ИИ светског рата надовезујући се на међуратни период и настављајући модернистичку замисао слике у кључу умереног и високог модернизма. Зора Петровић, Милан Коњовић и Петар Лубарда су самосвојни аутори афирмисани, још, у међуратном периоду.


Изложба "ТАШНИЦЕ"
2016/02/22


ПРЕДАВАЊЕ НИКОЛЕ ВЛАЈИЋА
2016/02/05


Никола Валајић, саветник етнолог Завода за заштиту споменика културе одржаће предавање о улози Стевана Петровића Книћанина и Адама Косанића у српском народном устанку из 1848/9. године. Уторак 09. фебруар у 20х, Свечана сала Народног музеја Панчево. Добро дошли.
Изложба „Старо и нестало воће Србије“
2016/01/16


Србија је изузетно богата великим бројем старих, аутохтоних сорти воћа најразноврснијих облика, боја, укуса и мириса, које су се гајиле на нашем подручју стотинама година уназад, а које данас нестају без повратка готово незабележене. У сеоским окућницама и воћњацима, али и на пијацама данас је тешко видети сорте воћа које су наши преци вековима користили за исхрану. Међутим, иако ретке, старе сорте јабука, крушака, шљива, трешања и др. још увек се могу пронаћи на нашем подручју као појединачна стабла или у мањим На изложби „Старо и нестало воће Србије“ биће представљено 64 сорте аутохтоног и одомаћеног воћа, а један део изложбе посвећен је употреби јабуке и шљиве у народним обичајима и традицији код Срба, воћки као светом дрвету – запису, као и изводу из архиве старих и ретких књига из области воћарства које датирају из 19. Циљ изложбе је да се представи богатство и разноврсност великог броја сорти аутохтоног воћа наших простора, које је потребно истражити, забележити, али и сачувати, као и промоција руралне баштине и афирмација традиционалних вредности које су од значаја за нашу средину и њено памћење. Аутор изложбе је виши кустос Александра Савић.
ИЗАШАО НОВИ БРОЈ "ГЛАСНИКА МУЗЕЈА БАНАТА"
2015/12/22




ИЗАШАО НОВИ БРОЈ "ГЛАСНИКА МУЗЕЈА БАНАТА"
2015/12/22


Задовољство нам је да Вам представимо 17. број “Гласника музеја Баната”. Промоција ће се одржати у среду 23. децембра у 12 часова у галерији Народног музеја Панчево. Часопис представља својеврсни зборник радова из области археологије, историје, етнологије, историје уметности, а могу се се пронаћи и занимљиви прикази, грађе и нова рубрика музеологија.
Срећни празници
2015/12/20


Панчево од давнина
2015/11/05


Изложба којом обележавамо Дане европске баштине чија је овогодишња тема Стари и традиционални занати – одржање и очување. Изложба ће бити отворена у понедељак 09. новембра у 19х у Свечаној сали чија је рестаурација и конзервација недавно завршена, а у оквиру обележавања Дана града Панчева. Добро дошли!
РЂЕНДАН У ХЕРМАНОВОЈ ЈАЗБИНИ - ДЕЧИЈА ИЗЛОЖБА
2015/10/13


Октобар смо посветили нашим најмлађим посетиоцима. Позивамо вас на изложбу "Рођендан у Хермановој јазбини" Отрошког музеја у Цељу. Изложба се бави глобалним феономеном прославе рођендана. На отварању ћете сазнати ко је Херман и чути како лепо пева хор Вокал кидс. Видимо се.


Београд - Панчево и УЛУС
2015/09/26


Од 23. септембра публика која посети панчевачки музеј моћиће да види и промишља о радовима разних техника, формата и уметничких опрдељења: Цртеж, акварел, дигитална фотографија, уље на платну, графика, дрворез, скулптура у дрвету, металу, као и комбиноване технике. Изложено је око 60 радова, 52 уметника који су чланови УЛУС-а. Поставка ће бити доступна до половине октобра. Добро дошли
РЕТРОСПЕКТИВНА ИЗЛОЖБА ЧЛАНОВА УЛУС-а
2015/09/21


Од 23. септембра грађани Панчева ће моћи да виде изложбу Удружења ликовних уметника Србије у галерији Музеја. Ускоро опширније!
Изложба: Додирнимо природу 2
2015/09/16


У петак 18. септембра у 19 часова у Народном музеју Панчево биће отворена гостујућа изложба „Додирнимо природу 2“ Природњачког музеја у Београду. Изложба је намењена свим посетиоцима који желе, не само да виде, већ и да додирну необичне делове природе. Кроз јасну и сажету причу о природи поставка води посетиоце кроз време и простор. Изложба „Додирнимо природу 2“ је прилагођена свим посетиоцима, нарочито особама са инвалидитетом.
И Бог и преци – православље и народна религија
2015/08/20


Изложба је допринос Етнографског музеја у Београду обележавању 1700 година од потписивања Миланског едикта 313. године, у време владавине цара Константина, чиме је омогућено слободно проповедање хришћанства на простору тадашњег Римског царства. Опширније на страни ИНФОРМАТОР где можете скинути саопштење за медије


Десанка Петров Морар: 50 година стваралаштва
2015/07/13


У галерији Народног музеја Панчево у уторак 21. јула у 20х свечано ће бити отворена ретроспективна изложба радова Десе Петров Морар, једне од најистакнутијих сликара наиве у Србији. О њеном делу можда највише говори и чињеница да је својим радом нашла место у селекцији аутора заступљених у енциклопедији „Наивни уметници света“ 1971. године. Изложбу ће отворити Ивана Јовановић, виши кустос историчар уметности Музеја наивне и маргиналне уметности у Јагодини. Више информација можете преузети са наше странице ИНФОРМАТОР
САОПШТЕЊЕ ЗА МЕДИЈЕ
2015/06/30


Монодрама „Наши дани“ Панчево, 29.06. 2015. – У оквиру Панчевачког културног лета у дворишту Народног музеја биће одиграна монодрама „Наши дани“ Радослава Ралета Миленковића. У петак 03.07. са почетком у 20 сати пубилка ће моћи да ужива у представи овенчаној бројним наградама у претходних тридесет година, а која је својом савременошћу и ангажованошћу у потпуности кореспондирала са својим савременицама....Остатак текста у форми фајла за преузимање наћиће те на страници ИНФОРМАТОР
"Дани Вајферта" у Народном музеју
2015/06/05


У оквиру манифестацији "Дани Вајферта" у Народном музеју Панчево премијерно ће бити изложен нумизматички орман Хуга Вајферта. Нумизатичку колекцију породице Вајферт систематски је почео да прикупља Хуго Вајферт око 1878. године. Након његове преране смрти у 33. години живота, 1885. године збирку преузима његов отац Игњат Вајферт, који је наставио да прикупља новчиће. Након Игњатове смрти, 1911. године, нумизматичку збирку је наставио да води Ђорђе Вајферт. О интензитету Хугове пасије и озбиљној посвећености колекционарству сведочи нам и овај занимљив предмет.
КЊИЖЕВНО ВЕЧЕ: НЕМАЊА ДРАГАШ-ОБЕЋЕНИ СВЕМИР
2015/05/22


Промоција књиге "Обећани свемир" Немање Драгаша, најмлађег члана Удружења књижевника Србије - Понедељак, 25.05. у 19 сати, свечана сала Народног музеја Панчево. Добро дошли!


ЕВРОПСКА НОЋ МУЗЕЈА
2015/05/15


Програм: 18 часова - Плато испред Народног музеја хор Вокал Кидс 19.50 часова - Пројекција филма "Откривање" - о конзервацији и рестаурацији Свечане сале 20 часова - Амбијентална изложба „Олга Смедеравац и Феодора Имреи Ричи: незаборављене личности“ и перформанс глумаца са Академије уметности из Београда уз пратњу ученика музичке школе "Јован Бандру" из Панчева. 21 часова - Концерт у дворишту Музеја - Владимир Никић –бас, Милан Јефтић – кларинет, Александар Јовановић – клавир, Никола Ђокић – бубњеви. Добро дошли!
ЕВРОПСКА НОЋ МУЗЕЈА СУБОТА 16. МАЈ
2015/05/14


У оквиру манифестације Музеји Србије, десет дана од 10 до 10 у суботу 16. маја обележавамо Европску ноћ музеја! Програм: 18 часова - Плато испред Народног музеја хор Вокал Кидс 19.50 часова - Пројекција филма "Откривање" - о конзервацији и рестаурацији Свечане сале 20 часова - Амбијентална изложба „Олга Смедеравац и Феодора Имреи Ричи: незаборављене личности“ и перформанс глумаца са Академије уметности из Београда уз пратњу ученика музичке школе "Јован Бандру" из Панчева.
Панчево очима уметника – омаж Јовану Витормирову
2015/05/11


Академски сликар Јован Витомиров био је члан уметничке групе „Панчево 5“ и оставио нам је у аманет слике панчевачких сокака, вароши каква је некада била. Зналачки је аутор изложбе повукао паралелу садашњег и некадашњег изгледа града. Аутор изложбе је и сам добио епитет "Хроничара овог града". Изложбе су му садржајне, студиозно припремљене и сваке године нам откривају по нешто ново о граду у којем живимо. И овог пута вас, сигурни смо, Никола Влајић неће изневерити... Добро дошли!
ИЗЛОЖБА: МИХОВИЛ ТОМАНДЛ ЧУВАР БАШТИНЕ
2015/05/08


Народни музеј Панчево започиње манифестацију “Музеји Србије, десет дана од 10 до 10” изложбом “Миховил Томандл – чувар баштине” Свечано отварање изложбе и почетак манифестације заказано је за суботу 09. Мај у 20 часова. Миховил Томандл је личност која је у великој мери задужила панчевачку културу, посебно библиотекарство, архивистику и историографију. Његови радови из новије српске културне историје одају једног од најбољих познавалаца културне и уметничке прошлости српског народа у Војводини, посебно града Панчева.


MUZEJI SRBIJE 10 DANA OD 10 DO 10: SAOPŠTENJE ZA MEDIJE
2015/05/05


MUZEJI SRBIJE 10 DANA OD 10 DO 10
2015/05/04


ИЗЛОЖБА МУЗЕЈСКЕ КРЕАТИВНЕ РАДИОНИЦЕ
2015/04/20


ОД 20. АПРИЛА ДО 5. МАЈА Време је да вам представимо радове који су настали током неколико месеци рада, труда и преданости. Позивамо вас на отварање изложбе у понедељак 20. априла у 19х. Добро дошли!
У ИМЕ НАРОДА !
2015/04/13


16. АПРИЛ 2015., 20 ЧАСОВА ГОВОРЕ: Јелисвета Карађорђевић, Душан Ковачевић, Љиљана Пекић, Срђан Цветковић ВОДИ: Зорица Маринковић На годишњицу пројекта 16. арила испред Народног музеја у Панчеву биће отворена изложба У ИМЕ НАРОДА! Изложба је изазвала велику пажњу јавности (забележено је преко 36.000 посетилаца) са бројним контроверзама; различите реакције, тумчења и дискусије, прерастајући форму музејске поставке кроз трибине, пројекције филмова, гостовања страних делегација у догађај за памћење. ИЗЛОЖБА ТРАЈЕ: од 16.04 -18.05 2015.


ИЗЛОЖБА ПОРТРЕТА
2015/04/06


Поводом Светског дана здравља Народни музеј Панчево и Дом за ЛОМР „Срце у јабуци“ позивају Вас на свечано отварање изложбе потрета и наступ инклузивног хора „Звуци у Јабуци“ који чине штићеници Дома и мештани насеља Јабука. Добро дошли
ИЗЛОЖБА: КАМЕН У ПРАИСТОРИЈИ
2015/03/26


ИЗЛОЖБА ТРАЈЕ ОД 27. МАРТА ДО 14. АПРИЛА
РЕСТАУРАЦИЈА И РЕКОНСТРУКЦИЈА СВЕЧАНЕ САЛЕ
2015/03/19


ТРЕЈЛЕР МОЖЕТЕ ПОГЛЕДАТИ НА СЛЕДЕЋЕМ ЛИНКУ: https://www.youtube.com/watch?v=ObDsJskiqfw&list=UUm2d2mo571xSZwnYFnSdxEQ
ИЗЛОЖБА: СРПСКА МОДА 19. ВЕКА
2015/03/12




ИЗЛОЖБА: ЗЛОЧИНИ ВЕРМАХТА
2015/03/04


ИЗЛОЖБА: ИКОНЕ 2 АЛЕКСАНДРА АЛИМПИЋА
2015/02/16


Збирка икона Александра Алимпића коју он износи пред лице другог, дугогодишњи је труд и напор да се достигне недосежно, опипа неопипљиво ухвати неухватљиво. Уметник је своје мотиве потражио у једној древној и помало заборављеној грани уметности у иконографији. У среду 18.02. Александар Алимпић представиће се публици са својом другом самосталном изложбом икона. Свечано отварање изложбе заказано је за 19 часова у изложбеном простору Народног музеја Панчево. О раду Александра Алимпића говориће протојереј ДР Жељко Р. Ђурић (доцент Академије СПЦ).
Дани Академије уметности Београд у Панчеву
2015/01/28


Програм: 02. фебруара 2015. године – отварање ИЗЛОЖБЕ ФОТОГРАФИЈА катедре за Фотографију и камеру у 19х. Гости програма: проф др. Светлана Безданов Гостимир – продекан, проф. др Милан Радовановић – професор фотографије, г. Душан Ђоковић – председник Академије уметности из Београда. 04. фебруара 2015. године – ГЛУМАЧКО ВЕЧЕ катедре за Глуму у 19х. Гости програма: Горан Јевтић – драмски уметник, професор глуме и студенти ИВ године глуме. 06. фебруара 2015. године – ФИЛМСКО ВЕЧЕ уз презентацију кратких филмова катедре за Филмску и телевизијску режију и монтажу у 19х. Гости програма: проф. Драган Елчић-професор ТВ режије, проф. Мирослав Живановић-професор филмске режије и студенти режије.
Скелет Коста стигао у Музеј
2014/12/28


Сутра од 16-19 сати дођите да се упознате са нашим Костом, скелетом старим 4500 година из доба енеолита, којег су наши археолози крајем октобра пренели у Музеј.


СРЕЋНИ НОВОГОДИШЊИ И БОЖИЋНО ПРАЗНИЦИ
2014/12/27


НОВОГОДИШЊА ПРОДАЈНА ИЗЛОЖБА
2014/12/25


ИЗАБЕРИТЕ ЛЕП И ОРИГИНАЛАН ПОКЛОН ЗА СВОЈУ ПОРОДИЦУ И ПРИЈАТЕЉЕ
Мистерија или мутна биографија: Марина и Пасторална сцена 91. рођендан Народног музеја Панчево
2014/12/19


Народни музеј Панчево ове године обележава 91. годину свог постојања. Поводом тога у уторак 23. децембра у 19 сати свечано ће бити отворена ауторска изложба „Мистерија или мутна биографија: Марина и Пасторална сцена“. Изложба је резултат коауторског пројекта кустоса историчара уметности Димитрија Јованова и козерватора – рестауратора Гордане Стојанов. У фонду Народног музеја Панчево, у оквиру Збирке ликовних уметности налазе се две слике Пасторална сцена (сигн: Л. Бадер) и Марина (сигн: Ф. Мüнстерфелд), које припадају пејзажном сликарству западне Европе насталом на нововековној традицији сликања овог популарног жанра и мотива. Тиме се оба ова дела не би издвајала из мноштва других из Збирке, али њихов историјат као и личност сликара, егзотичност садржаја, изазивају пажњу тражец́и поглед и расветљење бар неких чињеница. Изложбу прати каталог у коме се налази истраживање кустос историчар уметности Димитрије Јованова о ауторима изложених дела и доспећем истих у Банат, а на послетку и у Народном музеју Панчево, као и насликаним мотивима који се налазе на њима. Конзервацију и рестаурацију слика, платна и раскошног украсног рама урадила је конзерватор-рестауратор Гордана Стојанов која је у каталогу описала затечено стање слика и поступак рада на њиховој конзервацији и рестаурацији.
Промоција: Књига о храсту


Позивамо Вас на промоцију романа „Књига о храсту“ Јанка Вујиновића. Несвакидашње дело чија тематика представља нашу народну културу, а све у дубокој вези са Цером, Великим ратом и једним трагичним догађајем.


Инфо: КОНКУРС ЗА ПРОДАЈНУ ИЗЛОЖБУ


http://www.muzejpancevo.rs/pages/arhiva/
Изложба: Драган Стојков-Сликар равнотеже


Вечерас у 19 часова отварање изложбе Драгана Стојкова! Рођен је у Сомбору као син сликара Саве Стојкова. Драган Стојков се појавио у уметности у једном тренутку почетком седамдесетих година који је означио оштру поларизацију на тој сцени. Излаже од 1971. године када је приредио прву самосталну изложбу у Новом Саду. Од тада је одржао више од 60 самосталних изложби, а учествовао је на више од 180 колективних изложби у земљи и иностранству. Од 1981. године је члан Удружења Ликовних уметника Војводине. Драган Стојков је заузео једну од најприметнијих позиција са сликама које су одмах окарактерисане као фотореализам. Добро дошли!
КОНКУРС ЗА ПРОДАЈНУ ИЗЛОЖБУ


Поводом предстојећих новогодишињих празника Народни музеј Панчево организје продајну изложбу уметничких радова. Сви креативци који се уметношћу баве професионално или из хобија имаће прилику да од 24- 30. децембра 2014. године у изложбеном простору Народног музеја Панчево продају своје радове. Рок за пријаву излагача је 15. Децембар 2014. године. Пријава треба да садржи основне податке о излагачу, контакт телефон и неколико фотографија радова. Због ограниченог броја места и природе установе Народни музеј Панчево извршиће селекцију излагача. Током периода излагања важиће иста правила као за посетиоце и запослене у Музеју. Пријаву можете послати на е маил адресу: narodnimuzejp@gmail.com или поштом на Народни музеј Панчево, Трг Краља Петра I бр. 7, 26000 Панчево са назнаком "за Новогодишњу продајну изложбу"
РАДИОНИЦА ДУБОРЕЗА


Почиње са радом 06. ДЕЦЕМБРА 2014.године Радионица подразумева индивидуалан и групни рад. Време одржавања, сваке суботе, од 10 - 13 часова. Најнеопходнији материјал за рад је обезбеђен. Радионицу дубореза води ПРЕДРАГ МИЛИЋ, виши стручни сарадник у Техничкој школи за обраду дрвета, унутрашњу декорацију и пејзажну архитектуру „Дрво Арт“ у Београду


Магична реч нове поетске структуре радова у стаклу


Панчево, 25.11.2014. – У понедељак 01. децембра у 19х у Народном музеју Панчево биће отворена изложба под називом “Магична реч нове поетске структуре радова у стаклу” витражисте Александра М. Лукића. О његовом раду говориће Драгана Бедов, магистар књижевних наука из Андрићевог институте. На изложби ће бити представљени радови Александра М. Лукића из Суботице који ће панчевачкој публици представити витраж и фузионисано стакло. Александар М. Лукић рођен је у Сремској Митровици. Увршетн је у 108 светски уметника који користи стакло као материјал у свом уметничком изражавању. Самостално је излагао 11 пута, а учесник је и многобројних групних изложби. Члан је УПИДИВ-а у секцији примењено сликарство, облас витраж. Изводио је радове на објектима сакралне и профане архитектуре у Србији, Републици Српској, Македонији, Црној Гори и Швајцарској. Радови галеријског формата налазе се у приватним збиркама у Србији, САД, Канади, Аустралији, Аустрији и земљама у окружењу. Изложбу је могуће погледати до 15. децембра.
Панчево у Бантаској војној граници


У Народном музеју Панчево у четвртак 06. новембра у 19.30 сати биће отворена изложба “Панчево у Бантаској војној граници 1764-1872” поводом обележаванаја 250 година од њеног оснивања. Поставку чине бројне фотографије, оружје, плакати, књиге, документи, као и симулација радне собе бригадног генерала Миховила Михаљевића. Изложбу је могуће погледати до 30. Новембра.
Музејска креативна радионица КАЛИГРАФИЈЕ


Радионица почиње са радом од 7. новембра, а водиће је дипломирани сликар-графичар Жељко Рајачић
ПОПИКА - ЗАБОРАВЉЕНА ДЕЧИЈА ИГРА


Опширније на нашој фејсбук страни...


РАДИОНИЦА ИКОНОПИСА
2014/10/20


„Музејска креативна радионица старих и уметничких заната“ је пројекат етнолошког одељења Народног музеја Панчево. Аутор пројекта је кустос – етнолог Александра Јаковљевић. Рализацију помогли Министарство културе Републике Србије и Град Панчево. Курс ИКОНОПИСА води предавач свештене уметности, ЧЕДОМИР МИЛОСАВЉЕВИЋ, свештеник, академски сликар (ФЛУ) и иконописац са граматом (мајсторско писмо). Број полазника је 30. Курс траје од 04. октобра до 30. новембра, сваке суботе, од 10 до 13 часова.
ИЗЛОЖБА: ОСЛОБОЂЕЊЕ ПАНЧЕВА 1944.
2014-10-05


Аутори изложбе су Слободанка Перовић и Срђан Божовић Изложба траје од 06.10 - 01.11. 2014. Добро дошли опширније на нашој фејсбук страни
ИЗЛОЖБА РАДОВА БУГАРСКИХ УМЕТНИКА
2014-09-21


У петак 26. септембра у 20 сати у Народном музеју Панчево биће отворена изложба „Ангелина и пријатељи“ на којој ће бити изложна дела 11 бугарских уметника из Благоевграда. Изложбу ће отворити амбасадор Републике Бугарске у Србији, његова екселенција проф. др Ангел Димитров. Постиоци изложбе, која је резултат међународни сарадње уметника из региона, моћиће да виде слике, скулптуре и цртеже међу којима су радови и четири редовна професора на Факултету уметности „Неофит Рилски“ у Благоевграду.
ИЗЛОЖБА: ПЕТО ЦАРСТВО - ОЉА ИВАЊИЦКИ
2014-09-12


Од понедељка 15. 9. имаћемо част да вам представимо радове сликарке која је обележила другу половину 20-тог века. ПЕТО ЦАРСТВО је изложба која ће вам представити све сегменте Ољиног стваралаштва. Добро дошли. Опширније на нашој фејсбук страни...


РАДИОНИЦА: ОСНОВЕ КОПИСТИКЕ
2014-09-12


ДОТАКНИ ПРОШЛОСТ РАДУЈ СЕ БУДУЋНОСТИ У суботу 13.09. од 11 сати у Народном музеју Панчево, под менторством Гордане Стојанов конзерваторке-рестаураторке, научите основне технике копистике и израдите своју копију слике. Због органиченог броја места пријаве можете слати на мejл radionicamp@gmail.com или путем инбоx-а. Радионица је организована у сараднји са удружењем ПРЕПОЗНАЈ У СЕБИ, а специјални гост је Александар Алимпић, иконописац. Видимо се у Музеју.
КОМАДИЋ МОЈЕ ПОРОДИЧНЕ ЗБИРКЕ РАДИОНИЦА ЗА ДЕЦУ
2014-08-27


Позивамо вас све да дођете у суботу у 13 сати и донесете један предмет, фотографију, играчку или било који други предмет који представља видљиву везу између садашњости и прошлости. Бићете у улози кустоса, а ваш драгоцени предмет ће бити у улози музејског предмета. Поразговарајте са вашим старијим укућанима и заједно изаберите предмет.
ИЗЛОЖБА: ИСТАКНУТЕ ЖЕНЕ ЈЕВРЕЈСКОГ ПОРЕКЛА
2014-08-27


Изложба је поводом обележавања Европског дана јеврејске културе.
Радионица за децу „Неолитске фигуре“
2014-08-22


Народни музеј Панчево у сарадњи са удружењем „Препознај у себи“ који се бави бригом о деци и младима припремио је радионицу „Неолитске фигуре“. Аутор ове радионице је мр Александра Голубов, кустос археолог Народног музеја Панчево, док је фотографије за спот радионице урадио Радован Ђерић, музејски фотограф. Координатор удружења је Весна Сеферагић. Радионица ће се одржати у суботу, 23.августа, од 11 до 13 часова, у дворишту Музеја. У случају лошег времена, радионица ће бити у приземљу установе. Циљ је упознавање младе популације са уметношћу неолита кроз предавање о фигуринама, као и практичан рад. Деца ће моћи сама да направе реплике неолитских фигура. Материјал за радионицу је обезбеђен.


ПРОГРАМ СЦЕНА МАГИСТРАТ
2014-08-08


Трагом спиралних нити
2014-08-12


Изложба уникатних модних детаља
инспирисани кројем и мотивима народних ношњи
45 ЛИКОВНА КОЛОНИЈА
2014-07-29


45 ЛИКОВНА КОЛОНИЈА- ДЕЛИБЛАТСКИ ПЕСАК
ОД 29.07.2014 - 08.08.2014
Музички програм
2014-07-22




ПРОГРАМ
2014-07-10


МАНКАЛА ДАН У ПАНЧЕВУ!
2014-07-05


У сарадњи са Музејом афричке уметности
у Народном Музеју Панчево,
суботу, 5. јула 2014. године,
одржаће се манкала дан...
опширније на нашој facebook страни.
Мода шешира
2014-06-30


Од трга ка парку – прича простора
2014-06-06


У петак, 27. јуна 2014 године у 12.00 часова отвара се изложба Од трга ка простору – прича простора аутора Димитрија Јованова, кустоса историчара уметности и Александре Јаковљевић, кустоса етнолога.
.....На тргу као јавном месту одвијали су се планирани и случајни сусрети (на пијаци, у трговини, крчми, у парку). Сви ти сусрети део су приватности појединаца која је понекад важнија од оне у породичном дому.
У прохујалим столећима уважавала су се многа правила која су прописивале градске власти, али и црквене и еснафске институције. Велики део времена мушкарци (трговци, занатлије, шегрти, калфе, ђаци) проводили су углавном напољу због посла. С друге стране, шетња у слободном времену,главном улицом, тргом и парком која се односила и на мушкарце и на жене, старе и младе, није била само свакодневна навика, већ и посебна прилика са намером да се постигне одређени циљ: да би се дружило, да би видели и да би били виђени.....



Добро дошли
2014-06-25