Свечано отварање изложбе уметника Миленка Првачког Среда 24. мај у 19 часова Народни музеј Панчево Миленко Првачки рођен је 1951. године у Новом Козјаку, живео је у Панчеву, магистрирао је сликарство на Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu“ у Букурешту, а од 1971. године излаже у Југославији и Европи. Првачки је један од идејних твораца и оснивача Југословенског бијенала уметности у Панчеву, а од 1993. године, када се сели у Сингапур, предаје на LASALLE College of the Arts у Сингапуру, чији је био и декан 10 године. Учествовао је на бројним симпозијумима и уметничким радионицама широм света, а био је и гостујући професор на уметничком универзитету Мусашино у Јапану и Шабанци универзитету у Турској. Учествовао је на Бијеналу уметности у Сиднеју 2006, а 2020. године добитник је награде "Сава Шумановић". Народни музеј Панчево има велику част и задовољсто да приреди ову изложбу, чији је кустос и аутор ликовни критичар Сава Степанов из Новог Сада. Дођите да заједно запловимо невероватним пејзажима нашег суграђанина Миленка Првачког!
Свечано отварање изложбе „Урош Предић у збирци Горана Николића Неузинског: Животни атеље између слика и речи“ Четвртак 18 мај у 19 часова, Свечана сала Народног музеја Панчево Придружите нам се у обележавању Међународног Дана Музеја, 18. маја и погледајте до сада неоткривене преписке, цртеже, карикатуре и детаље из живота великог сликара Уроша Предића, нашег чика Уроша. Господин Горан Николић Неузински годинама је вредно сакупљао своју богату колекцију писама, разгледница, цртежа....коју сада премијерно откривамо Панчевачкој публици. Аутор текста каталога изложбе је наш кустос историчар уметности Димитрије Јованов, који прича о свим важним личностима из живота Уроша Предића, било да се ради о Предићевим колегама из света уметности, пријатељима или члановима његове породице. Откривано до сада непознате кометаре уметника о својим савременицима и уметничким делима која је видео, као и о његовим путовањима и наравно местима за које је највише био везан, Орловату, Опову, Београду, Панчеву.... Дођите да још једном упознате Уроша Предића, овог пута из једног веома личног угла! Добродошли!
Једну од најизвођенијих и најгледанијих представа код нас, „Ковачи“, која је гостовала у бројним Европским земљама (Румунија, Словачка, Грчка, Кипар, Немачка, Велика Британија), чак и у Канади, коју су виделе стотине хиљада гледалаца у свакој од ових земаља, која се играла 17 година на сцени Народног позоришта у Београду, Српском народном позоришту у Новом Саду, на српском, мађарском, румунском језику...написао је наш суграђанин, драматург Милош Николић. Ево шта аутор каже о предстојећој изложби: Некад, давно, виђао сам плакате старих панчевачких позоришних представа, које се чувају, као благо, у Архиву или пак Музеју. Плакате својих позоришних представа ја сам, уролане, држао у шпајзу, тамо где држимо брашно, шећер, киселе краставце. Једног дана, помислио сам: „То не може да се држи само у шпајзу! То мора да уђе и у музеј.“ И ево мојих позоришних плаката и у Музеју. И то само „Ковача” – Милош Николић
Изложба слика и цртежа Јавора Рашајског биће отворена у среду, 22 марта у 19 часова, у галерији Народног музеја Панчево. Јавор Рашајски рођен је у Вршцу 1946. године. Академију за ликовне уметности завршио је у Београду 1975. године у класи професора Зорана Петровића. Цртање је учио код професора Александра Луковића, а цртеж је специјализирао на постдипломским студијама код проф. Зорана Петровића. Активно излаже од 1982. године., учествовао је на бројним заједничким изложбама УЛУСА-а уз 40-ак самосталних изложби. Урадио је или илустровао преко осамдесет књига, од којих су шест ауторских из области орнитологије. Из исте области има преко двадесет научних радова. "Када се нађете пред неким цртежом или сликом Јавора Рашајског, свеједно да ли је то на изложби, у каталогу или књизи, доживите пријатни шок и осетите се као да сте у неком паралелном свету данашње уметности. Рашајски је сам по себи својствен и као да је неки пут одвојен од осталог уметничког окружења. И питате се да ли је он дошао из прошлости или антицпира неку будућност. Он је на себи својствен начин тврдоглав, јер као да се труди да не прати токове који су данас у савременом сликарству, већ иде путем који је сам изабрао, путем слављења истинске уметности. То је увек најбољи начин да се буде сигуран у путовању" - Душан Белча 2023.
Среда 01. фебруар у 19 часова Галерија Народног музеја Панчево Радови који ће публика бити у прилици да погледа, представљају вишегодишњи стваралачки подухват Јована Пантића, афирмисаног ликовног уметника и експерта за конзервацију слика. Јован Пантић, рођен је 1950. године у Ваљеву, основне студије на Факултету ликовних уметности у Београду завршио је 1976. године, а звање магистра уметности 1982. стекао је на Факултету примењених уметности у Београду из области конзервације слика. Пост специјализацију завршио је 1992. године у Копенхагену. Од 1983 до 2015. године је радио је у Народном музеју у Београду. Предавао је конзервацију слика на Факултету примењених уметности у Београду и на Академији СПЦ за уметности и консервацију у Београду. Добитник је бројних награда и признања из области заштите културних добара.