Свечано отварање изложбе – LIFELINE, уметника Дитера Мамела из Немачке
Петак 30. август у 19:44 часова
Народни музеј Панчево

Ако иједна област наше планете зна за миграције, то је свакако Балкан. Многи народи протутњали су овуда од Неолита, преко Индоевропске сеобе, до скорашњих ратова, а миграције су толико честе да их је тешко и побројати. Миграције су на неки начин и симбол нашег Музеја, оне на слици Паје Јовановића "Велика миграција Срба". LIFELINE – се може превести као животни пут, али и као уже спаса, а породици уметника, банатским Швабама из јужног Баната, управо миграција била је уже спаса након Другог светског рата.

Деда Дитера Мамела, банатски Шваба, рођен је у Темишвару, а када је упознао Дитрихову баку, банатску Швабицу из Качарева, преселио се у наш крај. Након рата деда, баба, мајка и остала породица иселила се из Баната и отишла ка Аустрији и Немачкој као и већина локалних Шваба који су овде живели од почетка 18. века.

Неких 70 година касније, Дитер је био сведок миграција из Сирије када су препуни чамци избеглица стизали у Грчку.

Историја његове породице, као и савремене миграције покренуле су га да се почне бавити хуманитарним радом, као и да створи бројна уметничка дела инспирисана тематиком рата, страдања цивила, миграцијама…

У јесен 1944. године, неке старе комшије морале су да се одселе заувек, неки кривци, бројни без икакве кривице, а већ 6. октобра исте године почиње нова епоха у животу нашег града и државе. Ослобођење Панчева 1944. године биће тема наше следеће изложбе већ у октобру.

Изложба LIFELINE Дитера Мамела управо је затворена у Националном уметничком музеју у Темишвару, а након Панчева, одлази у Централни музеј Подунавских Шваба у Улму. Читав пројекат подржан је од стране Министарства културе Републике Немачке и Централног музеја Подунавских Шваба из Улма.

Позивамо вас да са нама током септембра и октобра, заједнички обележимо 80 година од ових судбоносних историјских тренутака 20. века и који су постали нераскидиви део сваке породичне приче Банаћана, али и целог света.